EKO-STRATEGIA W WEJHEROWIE

Ekologia i Ochrona Środowiska Gospodarka

O kolejnych krokach w realizacji EKO-FABRYKA i edukacji ekologicznej mówi Roman Czerwiński, Prezes Zarządu Zakładu Usług Komunalnych w Wejherowie – laureata nagrody Ekostrateg 2017.

 

Jakie znaczenie ma dla Państwa to wyróżnienie?

Wyróżnienie ma dla nas bardzo duże znaczenie bo pomysł EKO-FABRYKA ma już źródła finansowania i wszystko idzie w kierunku realizacji projektu. Jesteśmy ciekawi, jaki będzie odbiór społeczny i innych zakładów komunalnych w kraju naszej realizacji. Wynika to z faktu, że jeśli działanie będzie cieszyć się pozytywnym odbiorem w branży i wśród mieszkańców Wejherowa to są duże szanse na powielanie naszego pomysłu w innych miastach co przełoży się na większą troskę ludzi o środowisko naturalne. Gospodarka odpadami to branża w którą ludzie niechętnie się angażują, a my mamy nadzięję, że dzięki EKO-FABRYCE nastawienie ludzi się zmieni.

 

Na jakim etapie realizacji jest obecnie nagrodzony projekt – EKO-FABRYKA?

EKO-FABRYKA jest już zaawansowanym projektem. Zakupiliśmy już teren z fabryką, którą przywracamy do życia. Obecnie jesteśmy na liście rankingowej Nardowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a więc jest bardzo duża szansa, że otrzymamy dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej. Niezależnie od tego ogłosiliśmy przetarg na realizację prac budowalnych i wszystko zmierza w odpowiednim kierunku. Niebawem każdy będzie mógł skorzystać z naszego nowatorskiego pomysłu, przyczyniając się tym samym do realizacji idei gospodarki o obiegu zamkniętym.

 

Do walki z odpadami niezbędna jest edukacja ekologiczna społeczeństwa. Jakie działania ZUK w Wejherowie prowadzi w tym kierunku?

Organizujemy różne konkursy specjalnie dedykowane dla mieszkańców osiedli i domów jednorodzinnych. Angażujemy w nie również najmłodszych, począwszy od przedszkolaków, a na zwycięzców czekają nagrody zbiorowe i indywidualne. Taki sposób edukacji w naszym regionie jest bardzo efektywny. Sama EKO-FABRYKA ma być właściwie swego rodzaju „uniwersytetem ekologii”, gdzie nabywa się wiedzę przez wizualizację i aktywne uczestnictwo. W ramach projektu powstaną ścieżki edukacyjne, które będą zachęcały do troski o środowisko. Chcemy pokazać wszystkim mieszkańcom, że zamiast generować śmieci można stosować tzw. upcycling – czyli przetwarzanie odpadów na produkty o wyższej wartości.

 

ZUK budował boisko przy ul. Sikorskiego w Wejherowie. Czy to pierwsze takie zlecenie?

Działamy nie tylko w branży odpadowej. Budujemy również infrastrukturę drogową i sportowo-rekreacyjną w tym boiska. W ostatnich latach udało nam się zbudować już ich kilka. W ramach projektów z Budżetów Obywatelskich chętnie wykonujemy takie prace i właśnie zakończyliśmy kolejną realizację przy ulicy Sikorskiego w Wejherowie.

 

 

Rozmawiał Paweł Wala