IN-HOUSEM PO EKOSTRATEGA

Ekologia i Ochrona Środowiska Gospodarka

O tym, jak dzięki edukacji ekologicznej, ciągłemu rozwojowi i przekraczaniu barier uzyskać tytuł Ekostratega 2017, mówi Artur Czyżewski – prezes zarządu Inneko Sp. z o.o.

Na czym polega działalność Inneko Sp. z o.o.?

To wieloprofilowa działalność, której sedno wiąże się z odzyskiem i przetwarzaniem surowców z odpadów oraz usługami komunalnymi. Inneko jest spółką z 25-letnim doświadczeniem w branży gospodarki odpadowo-recyclingowej, ale równocześnie spółką bardzo poważnie traktującą misję świadczenia wysokiej jakości prac społecznie użytecznych. Obok podstawowej działalności zajmujemy się edukacją ekologiczną, wspieramy lokalne społeczności, organizujemy festyny promujące odzyskiwanie surowców i wreszcie od niedawna dbamy o przejezdność i czystość gorzowskich ulic… właśnie w ramach owego tajemniczego „In-house”

Wspomniał Pan o przybliżaniu społeczeństwu problematyki ochrony środowiska. W jaki sposób robi to Inneko?

Prowadzimy szeroko zakrojoną edukację ekologiczną. Korzystamy z własnych wieloletnich doświadczeń na przykład realizując od lat edukację w akcji „Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole”, czy w skierowanej do dorosłych akcji „Wymień Odpady na kulturalne wypady” ale realizujemy też nowe projekty jak „Ekoreaktywator” czyli zbiórkę sprawnych sprzętów i udostępnianie ich nieodpłatnie innym nadając im tym samym „drugie życie”. W kolejce czekają kolejne pomysły, które podpowiadają sami mieszkańcy, co bardzo sobie cenię.

Nie jest tajemnicą, że jeszcze kilka lat temu spółka była w kiepskiej kondycji. Co się zmieniło odkąd został Pan jej prezesem?

Jako menedżer, analityk finansowy i ekonomista mam 15-letnie doświadczenie w restrukturyzacji spółek. Odkąd jestem prezesem Grupy Kapitałowej Inneko, razem z zespołem świetnych współpracowników udało nam się sytuację przedsiębiorstwa zasadniczo zmienić. Obecnie spółka jest w najlepszej kondycji finansowej od początku swojego istnienia. Nie oznacza to,  że jest już idealnie, bo wiele wcześniejszych decyzji będzie miało skutki wieloletnie, ale z całą pewnością wróciliśmy na drogę rozwoju. Dzięki temu możliwe było zrealizowanie pierwszego w Polsce zlecenia „in-house”, z wykorzystaniem spółki córki jaką jest Inneko RCS, która przez co najmniej najbliższe cztery lata będzie dbała o czystość i przejezdność miejskich dróg Gorzowa. Ponadto dwa miesiące temu założyliśmy i zostali liderem jednego z największych klastrów energetycznych w Polsce – Gorzowskiego Klastra Energetycznego, o inwestycjach przekraczających 40 mln zł. Kolejna sprawa: od kilku dni oficjalnie przyjąłem powierzoną przez Krajową Izbę Gospodarki Odpadami funkcję przedstawiciela KIGO na teren woj. lubuskiego. To docenienie działań spółki przez najważniejsza organizację branżową. Ponadto otrzymaliśmy nominację do tytułu Geparda Biznesu a zwieńczeniem tegorocznych sukcesów jest uzyskanie przez przedsiębiorstwo prestiżowego tytułu, jakim jest Ekostrateg 2017.

Czym w przyszłości zaskoczy nas Inneko?

Już dziś przed nami dwa kolejne duże projekty w usługach komunalnych w ramach strategii powrotu do korzeni. A obok tego kolejne wyzwanie czyli przekucie klastra energetycznego z projektu pilotażowego w rzeczywisty biznes. No i wreszcie najtrudniejsze czyli uzdrowienie i uruchomienie produkcji energii w naszej elektrowni. Mówiąc prawdę to mamy, aż za dużo pomysłów, więc z całą pewnością nie będziemy się nudzić. Tym bardziej, że uzyskanie tytułu Ekostrateg 2017 jest dla nas dodatkowo motywujące, bo docenianie i zauważanie  wysiłku pracowników Inneko jest nieocenioną nagrodą.

Rozmawiał Paweł Wala