SZLACHETNE EFEKTY RECYKLINGU

Ekologia i Ochrona Środowiska

O odzyskiwaniu tego, co najszlachetniejsze z elektroodpadów wiedzą chyba wszystko. Jednak recyklingowe aspiracje firmy PPHU POLBLUME są znacznie większe. Konsekwentnie poszukuje najbardziej innowacyjnych sposobów przetwarzania odpadów i to nie tylko tych elektronicznych i elektrycznych. Więcej na ten temat w rozmowie z właścicielem firmy – Zbigniewem Miazga.

Ambicje i, co istotne, pomysły, których pozazdrościć mogą najlepiej rozwijające się firmy z branży recyklingu w Europie przełożyły się na nagrodę gospodarczą Ekostrateg 2017 dla PPHU POLBLUME. Nagrodę jak najbardziej zasłużoną?

Nagroda jest potwierdzeniem naszej wieloletniej działalności w branży odpadów i recyklingu. Już sama nominacja do nagrody Ekostrateg była dużym wyróżnieniem dla naszych osiągnięć. Z kolei wręczenie nam tej statuetki podczas V Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości wiązało się naprawdę z wieloma pozytywnymi wrażeniami. Nagroda jeszcze bardziej motywuje nas do realizowania kolejnych, innowacyjnych projektów recyklingowych.

Nie jest żadną tajemnicą, że chcą Państwo w recyklingu jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Na jakie projekty PPHU POLBLUME chce postawić w najbliższej przyszłości?

Na bieżąco opracowujemy nowe technologie dla potrzeb recyklingu. Jesteśmy w grupie KIS-11, gdzie mówimy o gospodarce obiegu zamkniętego czyli, mając odpad musi z niego powstać produkt. Przykładem, o którym mówiłem podczas V Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości jest osiągnięcie przez nas procesu pełnego recyklingu baterii litowo-jonowych. Baterii naładowanej, czy też nienaładowanej, która zostaje zamieniona w proszki, te następnie rozpuszczane są w kwasach i w efekcie wydobywane z tego sole metali. Na tą technologię występujemy o patent. Złożyliśmy już wniosek patentowy na technologię odzysku aluminium z opakowań wielomateriałowych.

W ostatnim czasie firma opracowała innowacyjną inwestycję recyklingową, na którą chce pozyskać środki zewnętrzne. Co to za przedsięwzięcie?

Staramy się o dofinansowanie inwestycji związanej z bateriami do przetwarzania dużych mas, ale równocześnie prowadzimy badania nad osiągnięciem produkcji olejków eterycznych pozyskiwanych z drzew, dla potrzeb chociażby rolnictwa. Obecnie w opryskach rolnych stosowane są kancerogeny, które możemy tymi olejkami zastąpić. Staramy się opracowywać i wdrażać technologie ułatwiające codzienne życie, ale przede wszystkim najlepsze zagospodarowanie odpadów, według najnowocześniejszych technologii. Wszystko po to, żeby przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia w otaczającym nas środowisku. Jesteśmy jednym z niewielu, a być może jedynym zakładem w Polsce, który prowadzi pełen recykling elektroniki. Zużyty sprzęt elektroniczny potrafimy przerobić i odzyskać z niego metale szlachetne i pierwiastki ziem rzadkich. Rozbiór całego sprzętu odbywa się w pierwszej hali w systemie taśmowym. Druga hala zajmuje się typowym recyklingiem. Wszystko, co zostało rozebrane lub pozyskane z rynku od naszych partnerów, zostaje przerabiane na masę z odzyskiem metali szlachetnych, takich jak złoto metaliczne czy chlorek srebra, przetwarzany na srebro metaliczne. W naszym zakładzie odzyskujemy także tlenek europowy i itr z luminoforów, cynę i neodym. Również kolejny etap naszej działalności związany z recyklingiem baterii umożliwia pozyskiwanie metali, które są bardzo rzadkie, i których brakuje producentom baterii litowo-jonowych.

Rozmawiał Marcin Pawlenka.