Budować na solidnym fundamencie

Polityka mieszkaniowa

Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe kojarzy się głównie z deweloperami, stawiającymi luksusowe, strzeżone osiedla. SM „Lazurowa” z Warszawy postanowiła skonfrontować z nimi swoją ofertę podczas targów mieszkaniowych… i odniosła sukces. O potrzebie poczucia bezpieczeństwa i przewadze doświadczenia, z prezesem Zbigniewem Gacą-Richterem i pełnomocnikiem zarządu Edytą Benesz rozmawia Krzysztof Dyła.

W lutym braliście Państwo udział w Targach Mieszkań i Domów w Warszawie. Jak wyglądały przygotowania do zaprezentowania inwestycji?

Zbigniew Gaca-Richter: Wszystko zostało przygotowane bardzo profesjonalnie. Wykupiliśmy powierzchnię, przygotowaliśmy banery reklamowe, doskonałą wizualizację inwestycji i zorganizowaliśmy profesjonalną obsługę w postaci naszych pracowników z działu inwestycji. Targi wypadły nadspodziewanie dobrze, bo byliśmy chyba jedyną spółdzielnią, która prezentowała inwestycję wśród wielu deweloperów z całej Polski i w żaden sposób nie odbiegaliśmy od nich. Zainteresowanie było duże z dwóch powodów. Jesteśmy spółdzielnią, która funkcjonuje na rynku już kilkadziesiąt lat, w związku z tym, nasza wiarygodność biznesowa jest duża. Ludzie byli naprawdę zainteresowani, na miejscu podpisaliśmy nawet kilka umów, a proces rezerwacji wciąż trwa. Codziennie zgłaszają się nowi klienci. Inwestycję rozpoczniemy na przełomie maja i czerwca, do tego czasu będziemy już mieli rezerwacje na 80 proc. lokali.

Jakie były główne różnice między Państwa propozycją, a inwestycjami deweloperów?
Edyta Benesz: To, na co zwracali uwagę potencjalni nabywcy, to fakt, że nie jesteśmy spółką celową. Czyli nie realizujemy jednego projektu i nie zamykamy się po jego zrealizowaniu, mamy ciągłość, przez co jesteśmy bardziej wiarygodni. Kolejną różnicą jest to, że po wykonaniu inwestycji zarządzamy budynkiem jako całkowicie profesjonalny zarządca – a mamy ogromne doświadczenie w tej kwestii. Myślę, że cena jest atrakcyjna, zwłaszcza, że dostosowaliśmy mieszkania do wymogów programu „Mieszkanie dla młodych”. Nasza obsługa była bardzo zindywidualizowana. Podczas targów braliśmy dane kontaktowe do potencjalnych nabywców, a po targach wysyłaliśmy informację z ofertą pasującą do danej osoby.

2016-03-21 20.57.46
Wizualizacja inwestycji przygotowana przez biuro architektoniczne MFA z Kielc

Od wydarzenia minęło kilka tygodni. Jakie są wymierne korzyści z Państwa obecności na targach?

Edyta Benesz: Przede wszystkim kontakty. Dużo osób do nas przychodzi, już nie tylko mieszkańcy. Mocno zaakcentowaliśmy naszą obecność na pierwotnym rynku nieruchomości. Podkreślamy również fakt, że na Bemowie będzie stacja metra, co przekłada się na większe zainteresowanie ofertą. O naszej obecności na targach i korzyściach z niej płynących informowaliśmy wszystkich mieszkańców i to też owocuje.

Jaka część lokali jest już zarezerwowana i jak to się ma do Państwa pierwotnych założeń?

Edyta Benesz: W tej chwili mamy zarezerwowanych ok. 50-60 proc. lokali mieszkalnych i właściwie wszystkie lokale użytkowe. Na tym etapie to jest naprawdę dobry wynik. I będzie coraz lepszy, ponieważ każdy dzień przynosi nam nowych nabywców. Ten proces przebiega lepiej, niż się początkowo spodziewaliśmy. Już dawno nie mieliśmy komitetów kolejkowych, a przy tej inwestycji obserwowaliśmy dwudniowe kolejki pod biurem spółdzielni, na szczęście obyło się bez kryzysowych sytuacji.

Czy na tym etapie realizacji inwestycji napotykają Państwo na bariery administracyjne?
Edyta Benesz: Tak, zawsze tak jest. Niestety biurokracja u nas jest bardzo mocno rozbudowana i dojście do momentu uzyskania pozwoleń na budowę, to jest szereg uzgodnień i ustaleń z różnymi komórkami urzędu miasta. Teraz jednak jesteśmy na dobrej drodze i myślę, że uzyskanie pozwolenia na budowę w maju, jest coraz bardziej realne.

Ile zajmie cały proces realizacji inwestycji?

Edyta Benesz: Jeśli w maju otrzymamy pozwolenie na budowę, to powinniśmy skończyć pod koniec 2018 r.

Czy planują Państwo udział w kolejnych targach w najbliższych miesiącach?
Edyta Benesz: Tak, myślę, że jesienią ponownie wybierzemy się na targi, napływają do nas kolejne oferty. Wtedy będziemy już mogli rozpocząć zawieranie z nabywcami umów o budowę lokalu, gdyż  zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielnia nie jest zobowiązana do zawierania umów deweloperskich, jeśli inwestycję prowadzi dla członków. Umowa ta do swojej ważności wymaga zwykłej formy pisemnej, natomiast wiedząc, że mieszkańcom zależy na bezpieczeństwie, planujemy podpisywać te umowy w formie aktu notarialnego wraz z wpisem roszczenia do księgi wieczystej.

A co po Lazurowych Ogrodach? Czy mają Państwo plany i możliwości prowadzenia kolejnych inwestycji?

Zbigniew Gaca-Richter: Planujemy następne inwestycje, ale nie chciałbym mówić o szczegółach, bo konkurencję na Bemowie mamy naprawdę dużą.

Dziękuję za rozmowę.

_____________________________________

Osiedle „Lazurowe Ogrody” powstanie przy ul. Szeligowskiej na warszawskim Bemowie. Teren objęty projektem obejmuje obszar o powierzchni 14 tys. m2. To niezwykle rokująca inwestycyjnie część Bemowa. Tereny, których użytkownikiem wieczystym jest SM „Lazurowa” są idealne do budowy osiedla mieszkaniowego. Perspektywa rozbudowy Bemowa podwyższa atrakcyjność budowanych tu mieszkań. Lokalizacja i bardzo dobra infrastruktura drogowa zapewniają szybkie skomunikowanie z lotniskiem, centrum miasta i pozostałymi dzielnicami Warszawy oraz innymi dużymi miastami. Również infrastruktura komunikacji publicznej jest dobrze rozbudowana. W okolicach ul. Szeligowskiej trzy linie tramwajowe i dziewięć autobusowych, a w ciągu 5 lat powstaną w najbliższej okolicy trzy stacje metra. Ponadto plany władz dzielnicy przewidują w najbliższym czasie rozbudowę tras rowerowych i stworzenie obszarów rekreacji. Projekt inwestycji przewiduje powstanie 4 budynków mieszkalnych wielorodzinnych od pięciu do dziesięciu kondygnacyjnych z  218 mieszkaniami o zróżnicowanej powierzchni: od 31 m2 do 111 m2. Kompleks zabudowy mieszkaniowej uzupełniony będzie garażami podziemnymi oraz zewnętrznymi miejscami postojowymi zabezpieczającymi potrzeby mieszkańców. Dodatkowo powstanie 10 lokali użytkowych o łącznej powierzchni 1 600 m2, które w większości zostaną przeznaczone pod wynajem na punkty handlowo usługowe i placówkę oświatową. Projektantem osiedla została pracownia „MFA” Biuro Architektoniczne z Kielc. Zabudowa została zaprojektowana w wysokim standardzie, z użyciem nowoczesnych materiałów. Przyjęte rozwiązania budowlane, materiałowe i instalacyjne odpowiadają wysokim parametrom energooszczędności. Przy budowie osiedla wykorzystane zostaną najnowocześniejsze rozwiązania architektoniczne i technologie: inteligentne systemy rozliczeń zużycia mediów i inne rozwiązania energooszczędne. Plan realizacji Lazurowych ogrodów przewiduje minimum 2 etapy budowy osiedla, a cykl realizacji całej inwestycji to maksymalnie 3 lata. W pierwszym etapie powstanie budynek z 66 lokalami mieszkaniowym, przeznaczonymi dla członków spółdzielni. W kolejnym etapie powstaną pozostałe 3 budynki wraz z lokalami użytkowymi. W następnej kolejności wybudowany zostanie wielopoziomowy parking wraz z lokalami użytkowymi bezpośrednio przy ul. Sterniczej. Budowa osiedla ,,Lazurowe ogrody’’ rozpocznie się w pierwszej połowie 2016 roku, proces rezerwacji lokali trwa od zeszłego roku. Sukces zakończonej w 2015 roku inwestycji „Lazurowy zakątek” świadczy o dużym zainteresowaniu nabywców i idealnej lokalizacji osiedla. W ramach tej inwestycji zbudowano 111 lokali mieszkaniowych, 13 użytkowych, które w całości sprzedały się na długo przed zakończeniem budowy.