Domy bez kompromisów

Gospodarka Innowacyjność Nauka Polityka mieszkaniowa

Szykuje się rewolucja w budownictwie jednorodzinnym. W Polsce powstają domy o wysokorozwiniętej technologii, które są jednocześnie ekologiczne, energooszczędne, inteligentne, wygodne, bezpieczne i prozdrowotne. Domy Hybrydowe, o których mowa, to nie tylko nazwa firmy – to również nazwa nowej kategorii budynków.

Idea powstała stosunkowo niedawno – na przełomie 2012 i 2013 roku. Zakładała dom kompletny, czyli posiadający wszystkie pożądane cechy i najnowsze dostępne na rynku technologie. Domy Hybrydowe mają pełnić w budownictwie taką rolę, jak iPhone na rynku telefonów komórkowych, a przy tym są dostępne w rozsądnej cenie i tanie w eksploatacji.

Budownictwo hybrydowe jest oparte na standardzie Multi-Comfort, który określa odpowiednie parametry doświetlenia, energooszczędności, estetyki, jakości komfortu termicznego, natężenia głosu i ceny. – Sztuka polega na tym, że nasze domy powstają z najlepszych materiałów i projektują je najlepsi architekci, a cena końcowa nie sięga 3 mln zł, tylko ok. 500 tys. zł. – tłumaczy Maciej Demków, prezes Domów Hybrydowych. – Około połowy produktów w ofercie naszego partnera strategicznego, Grupy Saint-Gobain, to produkty wymyślone lub wprowadzone w ciągu ostatnich pięciu lat. Na tym w głównej mierze polega innowacyjność – dodaje.

Tradycja i nowoczesność

Domy Hybrydowe to także rozwiązanie dla osób, które nie zawsze chcą uczestniczyć w procesie budownictwa. Oferta ma charakter kompletny, a to znaczy, że w cenie domu klient otrzymuje projekt, usługę geodety i geologa, proces dokumentacji, budowę oraz wszystkie materiały aż po gotowy, posprzątany dom do odbioru. Co ważne, wnętrze budynku na dole i górze to open-space. Oznacza to, że można skorzystać z usługi architekta wnętrz i samodzielnie tę przestrzeń zaprojektować w zależności od potrzeb i upodobań. Sama budowa natomiast odbywa się w sposób tradycyjny: dom jest sadzany na tzw. ciepłej płycie fundamentowej, w której są wszystkie instalacje hydrauliczne oraz ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu jest wysoki – na parterze ma 3-3,15 m wysokości. Ściany w linii Original to konstrukcja z bloczków silikatowych o podwyższonych parametrach akustycznych oraz konstrukcja żelbetowa: szkielet i strop, w przypadku domu piętrowego dodatkowo ocieplony stropotermem i wyposażony w ogrzewanie podłogowe. Więźba dachowa jest osadzona na ściankach kolankowych. Budowa trwa ok. 10 miesięcy przy założeniu, że grunt i dokumentacja są w pełni przygotowane.

Bezkonkurencyjne materiały

Każdy element domu (materiały konstrukcyjne, izolacyjne, urządzenia: pompa ciepła, panele fotowoltaiczne, automatyka) jest dostarczany przez inną firmę, która jest liderem w swojej branży. Do grona partnerów prócz firmy Saint-Gobain należą m. in.: Stiebel Eltron, Hörmann, Sokółka SA czy Sharp. – Daje nam to pełną wiedzę merytoryczną – mówi Maciej Demków. – Partnerzy nie tylko dostarczają materiały, ale każda z firm czuwa przy procesie projektowania i decyduje o tym, który produkt z jej oferty będzie znajdować się w danym domu. Budując nasze domy korzystamy w 100 proc. z wiedzy producentów i partnerów, a wszystkie rzeczy, które robimy, są zgodne z ich zaleceniami. Materiały są oryginalne i naturalne – to bardzo ważne ze względu na prozdrowotny charakter domów – dodaje.

Klienci mogą korzystać z tzw. programów korzyści. Mamy szereg programów, np. domy pokazowe: jeżeli klient ma działkę w atrakcyjnej lokalizacji, może od nas otrzymać specjalny rabat za to, że ten dom w czasie budowy i trzy miesiące po jej ukończeniu jest domem pokazowym. Korzyści oferują również nasi partnerzy, m.in. możliwość zakupu Lexusa lub Toyoty. W tej chwili wprowadzamy 50% rabat na hybrydową Toyotę Auris (ok. 30 tys. zł) – objaśnia Maciej Demków.

domy_hybrydowe

Pierwszy Dom Hybrydowy w Polsce został otwarty 3 września 2014 roku. Był to jednocześnie czternasty budynek na świecie w standardzie Multi-Comfort. Obecnie trwają budowy w okolicach Poznania, Gdańska, Włocławka i Warszawy. W maju wprowadzona została nowa linia Luxury-Line. Ta linia to coś więcej niż ekstrawaganckie opcje wyposażenia Domu Hybrydowego. To połączenie ekskluzywnych projektów studia ADS stworzonych dla Domów Hybrydowych i Standardu Multi-Comfort Grupy Saint-Gobain, wraz ze sprawdzoną i najwyższej jakości technologią znanych marek. To połączenie sprawia, że każdy mieszkaniec czuje się wyjątkowo we własnym domu. Precyzyjnie przemyślane projekty o ponadczasowych bryłach, jasne przestronne pomieszczenia, spersonalizowany układ funkcjonalny i cała paleta elewacji do wyboru to projekt perfekcyjny. Wyjątkowy charakter linii Luxury-Line zaznacza również Piotr Barełkowski, założyciel Studia ADS, odpowiedzialny za projekt

O jakości przestrzeni mieszkalnej decyduje sposób, w jaki możemy włączyć do niej przestrzeń zewnętrzną. Kompozycja ogrodu staje się równie ważna, jak projekt wnętrza. Konfiguracja budynku na działce powinna zapewniać maksymalizację powierzchni ogrodu obserwowanej z wnętrza. Istotna jest taka konfiguracja pomieszczeń na działce, by słońce było obecne w przestrzeni dziennej oraz stanowiącym jej przedłużenie ogrodzie od rana do wieczora. Garaż jest ważnym uzupełnieniem przestrzeni dziennej domu. Po wyprowadzeniu samochodów staje się letnim salonem. W najbliższym czasie planowana jest również budowa osiedli Domów Hybrydowych: na początku w Trzaskowie k. Poznania, Warszawie i Trójmieście. W założeniu będą to niewielkie enklawy, w których znajdzie się od kilkunastu do 30 domów, a mieszkańców będzie łączyć podobny styl myślenia. – Przy wyborze lokalizacji ważna jest bliskość przyrody i cywilizacji, nie chcemy jednak wchodzić bezpośrednio w przestrzeń miejską. Współpracujemy z gminami, które chcą być postrzegane jako proekologiczne – podkreśla Demków. – Osiedla powstaną zatem poza centrami dużych miast, ale z możliwością szybkiego i sprawnego dojazdu, blisko infrastruktury, np. obiektów sportowo-rekreacyjnych.

2016-01-05_domyhybrydowe_4B-tyl_k09-A-m

Firma Domy Hybrydowe to synonim rozwoju. Stąd też wprowadza na rynek kolejne dwie linie – Future-Line oraz Sport-Line. Za projekty obu tych linii odpowiedzialne jest studio Arch-Deco z Gdyni, założone przez Zbigniewa Reszkę związanego z Twórczoścą Architektoniczną w Gdańsku oraz Michała Baryżewskiego, stypendystę Fulbrighta w USA.  Studio posiada liczne wyróżnienia i nagrody m.in. główną nagrodę na Eurobuild Awards 2015. Przy nieustającym wyścigu technologicznym zadaniem biura jest wykorzystywanie najnowszych osiągnięć dla kreowania współczesnych rozwiązań architektonicznych z należytym szacunkiem dla lokalizacji i charakteru projektowanego obiektu. Zamierzony rezultat to współcześnie funkcjonalny obiekt o zdecydowanej indywidualności, zrealizowany do maksimum w ramach założonego budżetu i terminu realizacji. Cel nadrzędny to satysfakcja klienta, iż jego pieniądze inwestycyjne zostały zagospodarowane w sposób maksymalnie efektywny, a budynek spełnia z zapasem zarówno jego oczekiwania jak i wymogi czasów.

Jaki jest przepis na sukces Domów Hybrydowych? Firma rozwija się zgodnie z przyjętą na początku strategią. Nie opiera swojej działalności na dofinansowaniach czy środkach zewnętrznych. W tej chwili jest rozważane korzystanie ze środków unijnych, ale dalszy rozwój firmy nie jest uzależniony od ewentualnych dotacji – firma prosperuje dzięki środkom własnym oraz pomocy partnerów. – Mamy wiedzę wielu międzynarodowych koncernów, producentów, którzy, tak jak my, myślą o wiele lat do przodu. Wychodząc ich oczekiwaniom naprzeciw, budujemy firmę, która ma przez wiele lat wyznaczać trendy w budownictwie ekologicznym w Polsce – podsumowuje Maciej  Demków.

Aleksandra Gil