Doświadczenie procentuje

Polityka mieszkaniowa

Szybka i profesjonalna reakcja na potrzeby mieszkańców to klucz do sukcesu. O tym, jak prosperuje jedna z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w Polsce, z prezesem zarządu SM w Świeciu – Dariuszem Zawadzińskim – rozmawia Barbara Szczepanek.

 

Zostali Państwo nominowani w programie Filar Spółdzielczości 2016. Co to oznacza dla Spółdzielni?

Jest to dla nas duże wyróżnienie, tym bardziej, że jesteśmy jedną z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w kraju. Rok temu obchodziliśmy 110-lecie działalności i ta nominacja jest dla nas podsumowaniem długotrwałej i pełnej efektów pracy.

Co wyróżnia SM w Świeciu z licznego grona polskich spółdzielni?

Bardzo szybko reagujemy na zgłoszenia mieszkańców, te przekazywane telefonicznie, jak i te, które przesyłają do nas drogą elektroniczną. Czynnik czasu w podejmowaniu decyzji jest ważny, ale na pierwszym miejscu stawiamy profesjonalizm. Mieszkańców traktujemy bardzo poważnie, do każdego problemu podchodzimy indywidualnie. Spółdzielnia to przecież ludzie i to ich dobro jest tutaj najważniejsze.

Jak wygląda działalność modernizacyjna i inwestycyjna spółdzielni?

W ostatnich latach byliśmy bardzo aktywni. W latach 2008-2011 dociepliliśmy wszystkie bloki, w kolejnych odnowiliśmy dziesięć pięknych kamienic, a obecnie remontujemy klatki schodowe, by dostosować je do potrzeb wszystkich lokatorów. Rozpoczęliśmy również budowę zespołu garaży. W tym roku kładziemy nacisk na odnawialne źródła energii – planujemy zamontować instalacje fotowoltaiczne.

Spółdzielnie mieszkaniowe często  angażują się w wydarzenia kulturalne i sportowe. Jak wygląda Państwa działalność na tym polu?

Istnieje u nas Spółdzielczy Ośrodek Kultury, który bardzo się angażuje w różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Posiadamy liczne sekcje sportowe np. tenisa stołowego, organizujemy zajęcia wokalne czy taneczne oraz półkolonie dla dzieci. Prócz tego dbamy o aktywność seniorów poprzez m.in. Uniwersytet III Wieku.

W kwietniu odbędzie się Krajowa Debata dla Spółdzielców. Z jakimi problemami dziś boryka się spółdzielczość jako całość?

Problemem na pewno jest ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych, która jest bardzo skomplikowana i utrudnia zarządzanie. Istotna jest też sprawa lokatorskiego prawa do lokalu, które zostało zniesione. A to byłby dziś najtańszy sposób na zamieszkanie dla wszystkich, którzy nie mogą sobie pozwolić na kredyt w banku. Czas by ludzie zrozumieli, że spółdzielnie to w pewnym sensie przedsiębiorstwa, których współwłaścicielami są mieszkańcy. Dlatego musimy promować nasze osiągnięcia i mówić głośno o problemach i trudnościach, jakie napotykamy.

Dziękuję za rozmowę.