INWESTUJĄ DLA MIESZKAŃCÓW

Polityka mieszkaniowa

Docieplenie budynków, usuwanie azbestu i duże inwestycje – jak budowa galerii handlowej – ale przede wszystkim wzorcowe zarządzanie zasobami oraz obsługa mieszkańców na najwyższym poziomie. To najważniejsze atuty, które przełożyły się na nagrodę Filar Spółdzielczości 2017 dla Spółdzielni Mieszkaniowej „Metalowiec” we Wrocławiu.

 

Prestiżową statuetkę odebrał Jerzy Kruk – prezes zarządu SM „Metalowiec” – podczas V Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości w Zielonej Górze. – Po raz kolejny jest to dla nas potwierdzenie, że decyzje, które podejmujemy przekładają się na realne korzyści, dla naszych mieszkańców. Filar Spółdzielczości 2017 to dla nas nie pierwszy tak prestiżowy laur. Potwierdzeniem dobrej opinii o działalności spółdzielni są wyróżnienia takie jak Odznaka za Zasługi dla Spółdzielczości nadana przez Krajową Radę Spółdzielczą oraz medale: im. Króla Kazimierza Wielkiego przyznane przez Ogólnopolską Izbę Gospodarki Nieruchomościami oraz Konfederację Budownictwa i Nieruchomości. Dwukrotnie otrzymaliśmy też Złoty Laur Instytutu Gospodarki Nieruchomościami. Możemy się też pochwalić wysokimi notami w rankingach organizowanych przez Domy Spółdzielcze – wymieniał Jerzy Kruk.

To, co odróżnia SM „Metalowiec” we Wrocławiu od innych, jest fakt, że inwestycje termorenowacyjne realizowane teraz w większości spółdzielczych zasobów w kraju, laureat Filaru Spółdzielczości zakończył już w 2008 roku. Do tego czasu docieplone zostały wszystkie budynki, z których usunięto również azbest. „Metalowiec” realizował te inwestycje wyłącznie z własnych środków finansowych, a nie tak jak większość spółdzielni, które teraz takie przedsięwzięcia rozpoczynają lub dopiero starają się o unijne dofinansowania inwestycji. – Wydaliśmy na to dużo pieniędzy, ale uzyskaliśmy na tym zmniejszenie mocy zamówionych i kosztów ogrzewania w granicach 20-30 proc., nie licząc poprawy komfortu zamieszkania. Nasi członkowie to zauważyli i – to czym zawsze się chwalę – sami zdecydowali się opodatkować. Rzadko się to zdarza, że członkowie sami proponują, że zdecydują się płacić za metr kwadratowy o 20-30 groszy miesięcznie więcej, żeby tylko przyspieszyć docieplenie budynków – dodaje prezes.

Jednym z większych przedsięwzięć, które na początku czerwca tego roku zrealizowano na terenie należącym do spółdzielni jest galeria handlowo-usługowa o powierzchni 10 tys. m kw. Powstała dzięki nawiązaniu współpracy biznesowej z inwestorem i już jest ukoronowaniem 60-lecia SM „Metalowiec”, którego obchody rozpoczną się już w przyszłym roku.

 

Marcin Pawlenka