LAZUROWY ZNAK JAKOŚCI

Informacje Polityka mieszkaniowa

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lazurowa to doskonały przykład tego, że plotki o kiepskiej kondycji polskich spółdzielni należy traktować z przymrużeniem oka. Spółdzielnia nieustannie inwestuje, dowodząc iż w walce z deweloperami nie stoi na straconej pozycji.

W 2015 roku zakończyła się budowa zespołu budynków mieszkalnych, w ramach której do dyspozycji lokatorów oddano 111 funkcjonalnych mieszkań i 10 lokali użytkowych. Aktualnie realizowana jest inwestycja, której produktem finalnym będą cztery budynki z garażami podziemnymi na warszawskim Bemowie. Lazurowe Ogrody, bo tak nazywać się będzie kompleks, to 218 lokali mieszkalnych o metrażu od 31 do 111 m2. W planach spółdzielni jest już kolejny projekt – Lazurowa Przystań. W jej ramach powstanie wielorodzinny budynek mieszkalny z dwupoziomowym garażem podziemnym, oferujący 63 mieszkania. – Wielopoziomowe garaże to odpowiedź spółdzielni na potrzeby mieszkańców, którzy aktualnie walczą o miejsca parkingowe na osiedlowych uliczkach. Przy tej inwestycji priorytetem jest dla nas maksymalne obniżenie kosztów eksploatacji garażu. W tym celu zainstalujemy na dachu baterie solarne oraz wprowadzimy szereg innych, energooszczędnych rozwiązań – mówi prezes Gaca-Richter. W planach Lazurowej jest też wybudowanie kolejnego garażu wielopoziomowego, tym razem wyposażonego w platformy hydrauliczne. Zapewnienie dostatecznej ilości miejsc parkingowych od zawsze było jednym z priorytetów spółdzielni, która w tworzeniu przestrzeni postojowych ma już spore doświadczenie.

Przestrzeń postojowa to niejedyny obszar, w którym władze Lazurowej zamierzają ulokować kapitał. – Chcemy i realizujemy gruntowną rewitalizację terenów oraz przygotowujemy „przebudowę” centralnej części osiedla, tj. przede wszystkim wyburzyć stare, blaszane pawilony. W ich miejsce powstaną lokale użytkowe, w których będą oddane lokale z zachowaniem dotychczasowej funkcji oraz placówki kultury. – wylicza prezes.

Wielu ekspertów w branży budowlanej sugerowało, że spółdzielnie mogą nie wytrzymać konkurencji ze strony deweloperów, wieszcząc im obniżenie notowań i utratę wpływów. – W kontekście konkurencji ze strony deweloperów warto zauważyć, że spółdzielnie mają jedną, ogromną przewagę. Mamy własne grunty. Wyceniamy je inaczej, według wartości określonej dla wyceny prawa wieczystego użytkowania dla członków spółdzielni, zatem możemy sobie pozwolić na rywalizację cenową bo zwyczajnie mamy atrakcyjniejsze oferty pod tym względem. Nie jest to jednak jedyny aspekt, który wpływa pozytywnie na naszą konkurencyjność. Wyróżniamy się też jakością wykonania i terminem oddania inwestycji, a w połączeniu z czynnikiem cenowym stanowi to bardzo ciekawą opcję, która może przyprawić deweloperów o ból głowy – wyjaśnia Zbigniew Gaca-Richter.

Spółdzielnia sprzedaje ludziom relatywnie tanie, dobrze wybudowane mieszkania. Biorąc pod uwagę wartości nieruchomości w stolicy, czynnik cenowy staje się naprawdę istotny. Lazurowa stara się ułatwić życie lokatorom na każdym kroku, nieustannie dążąc do obniżenia kosztów eksploatacji budynków mieszkalnych. Władze obniżają mieszkańcom składki na fundusz remontowy, co stoi w przeciwieństwie do praktyk większości spółdzielni mieszkaniowych w kraju. Takie działania są możliwe, ponieważ zyski spółdzielni kierowane są do budżetu rewitalizacyjnego. Stare budynki są odnawiane i przystosowywane do nowoczesnych standardów w głównej mierze dzięki nadwyżkom finansowym spółdzielni, nie zaś zbiórkom mieszkańców. Komunikacja z mieszkańcami to jeden z fundamentów spółdzielczości, jednak rzeczywistość często zdecydowanie odbiega od ideału. Lazurowa wypracowała ciekawy system łączności z lokatorami, który dobrze funkcjonuje, jeśli spojrzy się na rodzaj i motywację podejmowanych inwestycji. – Każdy budynek ma swój organ samorządowy, radę budynku. W budżecie remontowym zawsze zabezpieczamy środki na realizację postulatów tego ciała. Każdy z nich jest rozpatrywany, a członkowie zarządu są zawsze gotowi do spotkań z przedstawicielami rad – deklaruje Gaca-Richter.

Tegoroczna edycja Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, była dla Lazurowej wyjątkowa. Prezes odebrał nagrodę gospodarczą Lider Rozwoju Regionalnego, przyznawaną podmiotom działającym dla dobra lokalnej społeczności. Laureaci wyróżniają się sprawną realizacją inwestycji, które realnie podnoszą jakość życia mieszkańców. Lazurowa jako jedyna spółdzielnia w kraju została tym tytułem nagrodzona. Biorąc pod uwagę rozmach, z jakim realizuje kolejne projekty, następne wyróżnienia pozostają jedynie kwestią czasu.