MAŁA, ALE CHLUBNA WIZYTÓWKA STOLICY…

Polityka mieszkaniowa

Zasoby Spółdzielni Mieszkaniowej Jawczyce w Warszawie to trzy budynki mieszkalne oraz trzy lokale użytkowe. Wszystkie jednak w ostatnich latach zostały zmodernizowane i stanowią najlepszą wizytówkę wzorcowego zarządzania nieruchomościami, ale też wsłuchania się w potrzeby mieszkańców. O tym czym może się pochwalić Spółdzielnia Mieszkaniowa Jawczyce mówi Alicja Kielich – Prezes Zarządu.

Jaka jest geneza Spółdzielni Mieszkaniowej Jawczyce w Warszawie i co w tej chwili o jej zasobach można powiedzieć?

W 1995 roku Rada Pracownicza Warszawskiego Przedsiębiorstwo Budowy Elektrowni i Przemysłu  „Beton-Stal” przekazała swoje 4 zakładowe budynki mieszkalne w Warszawie Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Jawczyce”. Były to budynki z lat 50-tych XX wieku –  dwa na Pradze Północ, i dwa w Śródmieściu. W tej chwili w zasobach pozostają 3 budynki (160 mieszkań i 3 lokale użytkowe), które w ostatnich 8 latach przeszły gruntowną modernizację. Dostosowanie zasobów do obowiązujących dziś standardów mieszkaniowych uwzględniał  wieloletni plan gospodarczo-finansowy Spółdzielni. Wszystkie zaplanowane remonty zostały wykonane.

Jakie remonty i inwestycje zostały w zasobach spółdzielni przeprowadzone w ostatnim czasie?

Wymieniono ogrzewanie co wiązało się z likwidacją kotłowni olejowych i podłączeniem do miejskiej sieci cieplnej. Konieczna była wymiana całej instalacji. Przy tej inwestycji zlikwidowane zostały piecyki gazowe i wszystkie budynki doposażono w instalację ciepłej wody. Następnie wymieniono dźwigi osobowe. Budynki zostały docieplone co wiązało się także z remontami elewacji. Postawiliśmy też na rozwiązania ekonomiczne i ekologiczne takie jak wymiana oświetlenia w częściach wspólnych na ledowe, energooszczędne . Również klatki schodowe zostały gruntownie wyremontowane poczynając od schodów, przez remont ścian, wymianę instalacji niskoprądowej, skrzynek rewizyjnych, aż po balustrady. Ponadto wyremontowano dachy, balkony oraz wymieniono rynny i rury spustowe. W tych ostatnich założono instalacje podgrzewające.  Modernizacja objęła też piwnice, które wyposażono w wentylację. W celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom zainstalowano monitoring i videodomofony. Powiększono też zasoby poprzez nadbudowę piętra w budynku przy ul. Mokotowskiej i adaptacje powierzchni strychowych na mieszkania w budynku przy ul. Stalowej.

Po raz kolejny SM Jawczyce została nominowana do prestiżowej nagrody Filar Spółdzielczości 2017. Jakie znacznie ma dla Państwa to wyróżnienie?

Każdą z dotychczasowych nominacji do Filaru Spółdzielczości odbieramy jako docenienie ogromnego, wieloletniego wysiłku władz Spółdzielni oraz jej członków w podnoszenie komfortu życia mieszkańców. Staramy się również by wszelkie nasze działania były inspirujące i pomocne w kształtowaniu miejskiej przestrzeni dzielnicy. Dobre zarządzanie Spółdzielnią to nie tylko profesjonalna obsługa finansowo-remontowa, ale przede wszystkim mądra współpraca z mieszkańcami i sąsiadującymi nieruchomościami. Partycypacja mieszkańców w inicjowanie i realizację wspólnych przedsięwzięć stanowi fundament nowoczesnego zarządzania nieruchomością. Po długich staraniach udało się Zarządowi wydzierżawić i zamknąć ogrodzeniem część podwórka przylegającego do budynku przy ul. Konopackiej 3/5, co otworzyło perspektywę na własną altanę śmietnikową, dodatkową zieleń oraz zwiększone poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Rozmawiał Marcin Pawlenka.