NOWA JAKOŚĆ ŻYCIA

Informacje Polityka mieszkaniowa

Jeżeli ktoś uważa, że spółdzielczość mieszkaniowa jest postkomunistycznym przeżytkiem, to musi wybrać się do Rudy Śląskiej na Górnym Śląsku. Nastawienie na potrzeby mieszkańców, niebanalne inwestycje i nowoczesne podejście do biznesu to sygnatura Międzyzakładowej Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Perspektywa” w Rudzie Śląskiej.

Mimo zmian w prawie spółdzielczym, które weszły w życie na początku września 2017 roku, pracownicy spółdzielni nie zwalniają tempa. – Zamiast dywagować, zaczęliśmy działać. Przeszkoliliśmy pracowników odpowiedzialnych za wprowadzenie w życie postanowień ustawy, zaktualizowaliśmy rejestr członków Spółdzielni, a 24 stycznia Rada Nadzorcza podjęła uchwałę w sprawie sposobu wyliczania wysokości wkładu budowlanego – mówi prezes zarządu, Krzysztof Skrzymowski. Jednocześnie spółdzielnia prowadzi zaplanowane działania remontowo-modernizacyjne. W tym roku na te działania przeznaczono prawie 15 mln zł. Największe nakłady finansowe pochłoną roboty elewacyjne i docieplenia budynków. Następne pod względem kosztów są prace ogólnobudowlane, roboty dekarskie, stolarskie oraz wodno-kanalizacyjne. To również kolejny rok, gdy w zasobach spółdzielni będą wymieniane okna – prawie 500, oraz 16 dachów. Wymiana stolarki okiennej czeka piwnice w pięciu budynkach i częściach wspólnych 22 budynków.

Perła Perspektywy

Zaledwie pięć minut od autostrady A4, blisko szkół, przedszkoli, sklepów i centrum handlowego, trwa budowa Nowego Werdonu – aktualnej inwestycji spółdzielni. To nowoczesne budownictwo, ze wszelkimi wygodami i udogodnieniami XXI wieku, a jednocześnie wyraźnie widać tu charakterystyczną zabudowę osiedli robotniczych Górnego Śląska. Planowany do oddania w czwartym kwartale 2018 roku, Nowy Werdon to 9 mieszkań i 5 apartamentów w układzie szeregowym z garażem. Apartamenty te wyposażone są w przestronny taras i ogród. Parkingi umiejscowiono wewnątrz oraz na zewnątrz budynków i są przeznaczone do wyłącznego użytku mieszkańców. – Zadbaliśmy o to, aby wokół terenu znalazło się bezpieczne miejsce dla aktywnych dzieci, a plac zabaw w otoczeniu zieleni pozwoli na odpoczynek nie tylko młodszym, ale i starszym mieszkańcom. Nowy Werdon to nowa jakość życia na Górnym Śląsku – podsumowuje prezes Skrzymowski.

Rozmawiał Wojciech Grabarczyk