SM Suchanino

Nowe mieszkania „bez kredytu”

Polityka mieszkaniowa

Bez zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach, co więcej nawet bez zdolności kredytowej tak naprawdę wystarczy dowód osobisty i 10 proc. własnego wkładu, żeby zamieszkać w swoim wymarzonym mieszkaniu. W sumie 13 takich lokali, w deweloperskim stanie, oferuje Spółdzielnia Mieszkaniowa Suchanino z Gdańska.

Dwu- i trzypokojowe mieszkania z kuchnią lub aneksem kuchennym można kupić na zasadach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Potencjalny nabywca wstępuje w szeregi członków spółdzielni mieszkaniowej i powinien wpłacić co najmniej 10% wartości lokalu. Pozostałą część wkładu spłaca już w miesięcznych ratach do spółdzielni.

– Wszystkie formalności tak naprawdę są załatwione przez spółdzielnię mieszkaniową. Co istotne, stronami umowy są jedynie kupujący oraz spółdzielnia – wyjaśnia prezes SM Suchanino Leonard Wieczorek.

Mieszkanie kupione na zasadach lokatorskiego prawa do lokalu jest niezbywalne, ale co istotne po spłacie wkładu mieszkaniowego może, na wniosek członka spółdzielni mieszkaniowej,  zostać przekształcone w odrębną własność. Poza tym zgromadzone z wkładu mieszkaniowego środki, w przypadku śmierci członka spółdzielni nie przepadają. Są zwracane spadkobiercom, chyba że wolą oni nabyć spółdzielcze prawo do danego lokalu.

– Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu to większe bezpieczeństwo niż własne mieszkanie, czy też jego najem. Lokal nabyty w naszej spółdzielni jest chroniony i na przykład nie podlega komorniczej egzekucji – zaznacza prezes SM Suchanino.

logo_marcin

Enklawa zieleni i rekreacji

Oferta trzynastu mieszkań w Spółdzielni Mieszkaniowej Suchanino w Gdańsku, która w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia, dedykowana jest szczególnie młodym rodzinom. Zachęcająca do zamieszkania w budynku przy ul. Czajkowskiego jest nie tylko bardzo atrakcyjna lokalizacja osiedla – do centrum Gdańska i obwodnicy można dojechać dosłownie w kilka minut – ale znajdujące się na jego terenie obiekty. Jest tu przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, place zabaw a także poczta, bank i kościół. Poza tym jest tu dużo zieleni i obiekty rekreacyjno-sportowe, takie jak basen i skatepark. Dostępne są też garaże podziemne, co całkowicie rozwiązuje problem z parkowaniem, który pojawia się na niejednym osiedlu w kraju.

– O dobrej lokalizacji osiedla świadczyć może też duże zainteresowanie przedsiębiorców, którzy chcą w Suchaninie prowadzić swoją działalność – nie ukrywa Leonard Wieczorek.

Zakup mieszkania na zasadach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu można również potraktować jako długoterminową inwestycję. Lokal można wynajmować np. studentom, których ze względu na bliskie sąsiedztwo Politechniki Gdańskiej nie brakuje. Z kolei w sezonie letnim zawsze znajdą się chętni na wakacyjne lokum w Trójmieście.

Budynki, które powstały jeszcze w czasach PRL jako zasoby Gdańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w wyodrębnionej 25 lat temu nowej spółdzielni Suchanino zostały gruntownie wyremontowane. – Otoczenie jest bardzo przyjazne i sprzyjające. Elewacje budynków z tak zwanej wielkiej płyty zostały docieplone – mówi prezes SM Suchanino.

Bezpiecznie i przyjaźnie

Rozbudowa osiedla i wpływy z funduszy remontowych przynoszą korzyści wszystkim mieszkańcom. To jeden z najbezpieczniejszych zakątków w Trójmieście. Jest tu zainstalowany nie tylko monitoring osiedlowy, ale też część zasobów SM Suchanino  objęta jest monitoringiem miejskim kontrolowanym i strzeżonym przez policję.

– Przestępczość na naszym osiedlu spadła niemal do zera. Naszych zasobów pilnują zarówno sami mieszkańcy, jak i mundurowi – zaznacza Leonard Wieczorek.

Poza rozwiązaniem wszelkich kwestii bezpieczeństwa w SM Suchanino nie brakuje bogatej oferty społeczno-kulturalnej. Organizowane są zajęcia dla seniorów, a także imprezy dla dzieci i młodzieży. Przynajmniej raz w roku organizowany jest festyn dla członków spółdzielni.