POWODY DO DUMY

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Śródmieście” wydzielona została z Gliwickiej Spółdzielni Mieszkaniowej i zarządza budynkami z różnych okresów – nawet z lat 50. W czasie jej istnienia nastąpiło wiele zmian – wymieniono znaczną część okien, większość instalacji wewnętrznych, przeprowadzono termomodernizację budynków. O tych i innych zmianach na lepsze z prezesem Stanisławem Kolanusem rozmawia Martyna Motylska.

 

Jaka jest historia SM „Śródmieście”?

SM Śródmieście to mniejsza następczyni Gliwickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, z której została wyodrębniona w 1992 roku, rozpoczynając samodzielną działalność. Zarządzamy pięcioma administracyjnie wydzielonymi osiedlami: Osiedle Góry Chełmińskiej, Osiedle Operetka, Osiedle Warszawska, Osiedle Chorzowska oraz Osiedle Centrum – lokalami użytkowymi i nieruchomościami wspólnot. Najważniejsze dla mnie było to, aby nie wstydzić się przejść przez osiedla, którymi zarządzam – zmieniliśmy zupełnie ich zewnętrzne oblicze, dziś możemy przejść przez nie z dumą. Trzeba działać jak przedsiębiorstwo, rachunek ekonomiczny jest bardzo ważny, ale my musimy skupiać się nie tylko na osiąganiu zysku, ale na jego odpowiednim rozdzieleniu. Cel został osiągnięty, ponieważ z dumą prezentujemy rejon, który charakteryzuje rosnący standard nieruchomości.

Czy SM „Śródmieście” prowadzi działalność kulturalno-oświatową?

Jako nieliczni na terenie miasta posiadamy klub, którego funkcjonowanie jest ujęte w Statucie Spółdzielni. Znajduje się on na terenie Administracji Spółdzielni Mieszkaniowej „Operetka”. W klubie prowadzone są gry i zabawy, a oferta skierowana jest do pociech naszych osiedli, ale przychodzą tutaj również dzieci z pobliskich budynków.

 

Na czym powinna polegać filozofia dobrego zarządzania spółdzielnią w dzisiejszych realiach?

Najważniejsze to nie dać się zwariować, sumiennie robić swoje i zachowywać płynność finansową. Należy przewidywać każdy ruch do przodu, coś co zostanie wykonane dziś, musi być podwaliną do kolejnych podejmowanych przez zarządcę działań. Każda spółdzielnia jest inną jednostką, bo przede wszystkim składa się z ludzi. My pojmujemy spółdzielnię jako zintegrowaną grupę mieszkańców i pracowników, działającą na rzecz wspólnego dobra – myślę, że na tym owa filozofia powinna polegać.

 

Jakie działania podejmujecie Państwo, aby podnieść poziom życia mieszkańców?

Systematycznie prowadzone remonty balkonów, klatek schodowych, termomodernizacje poprzez ocieplenie budynków i wymianą okien, rekultywacja terenów zielonych – to tylko niektóre z działań nakierowanych na wzrost komfortu życia mieszkańców. Dla osób starszych oddaliśmy do użytku siłownię pod chmurką. Budowane są podjazdy dla osób niepełnosprawnych, aby żaden lokator nie czuł się wykluczony. W budynkach czteropiętrowych myślimy o komunikacji pionowej, aby transport dla osób starszych był wygodniejszy. Nasze osiedla są monitorowane, aby każdy mieszkaniec mógł czuć się bezpiecznie. Zadowolenie mieszkańców jest dla nas priorytetem – chcemy je podnosić, ale też urozmaicać.

 

Plany, marzenia na przyszłość…

Marzenie jest takie, aby każdy kto przypadkiem pojawi się na naszych osiedlach powiedział – chcę tutaj mieszkać. Plany – stałe podnoszenie standardu i komfortu życia mieszkańców oraz walorów estetycznych osiedli.