RZETELNI NIE TYLKO W INWESTYCJACH

Polityka mieszkaniowa

Od 30 lat działają na rynku budowlanym i deweloperskim. Mają na koncie setki nowoczesnych mieszkań i apartamentów, które cieszą się uznaniem nabywców w Krakowie. WAKO Sp. z o.o. od początku istnienia cieszy się również dużym zaufaniem swoich pracowników. O solidności pracodawcy i najnowszych inwestycjach mówi Jan Wasilewski – prezes WAKO Sp. z o.o.

Są Państwo nominowani do nagrody gospodarczej Rzetelny Pracodawca 2018. Na czym, przez te wszystkie lata, opierała się polityka personalna WAKO Sp. z o.o.? Co sprawiało i sprawia, że zatrudnieni w spółce ludzie cenili i cenią sobie tę pracę?

Myślę, że istotne było dla nas zawsze poszanowanie zatrudnionych ludzi. Staraliśmy się zawsze przytrzymać pracownika nie tylko komfortowymi warunkami pracy, ale także wsparciem socjalnym, np. dopłatą do wczasów czy pożyczkami dla pracowników. W tej chwili na rynku pracy jest bardzo trudno o dobrego pracownika, dlatego staramy się mieć stabilną kadrę. Pracowały i pracują u nas całe rodziny – na przykład ojciec z synem czy brat z bratem. Natomiast najważniejsza jest dla nas rzetelne podejście do wynagrodzenia. Nigdy w ciągu 30 lat funkcjonowania firmy nie zdarzyło się nam opóźnienie wypłat dla pracowników fizycznych. Raz spóźniliśmy się o dzień czy dwa z wynagrodzeniami dla kadry technicznej, ale pracownicy fizyczni byli przez nas zawsze traktowani. Oni doskonale wiedzą, że ta rzetelność jest gwarantem ich zatrudnienia. Również kwestie BHP były i są dla nas bardzo istotne. Zatrudniamy pracowników, którzy szkolą, kontrolują bezpieczną realizację budów i przez ostatnie trzy lata nie było wypadków na naszych budowach. Oczywiście pracownicy się starzeją, z naborem młodych niestety nie jest łatwo. W tej chwili zatrudniamy około 40 pracowników, jednak odczuwamy bardzo duży kłopot z zatrudnieniem w zawodach takich jak zbrojarz, cieśla czy murarz. Są to w tej chwili profesje deficytowe.

Czy to efekt emigracji zarobkowej pracowników fizycznych?

W tej chwili nie ma już tak widocznej tendencji emigracyjnej. Chociaż w ostatnich latach pracownicy fizyczni się i uzupełnienie tych braków kadrowych poprzez pracowników z zewnątrz, na przykład z Ukrainy czy Białorusi, wcale nie jest takie proste. Jest to problem, który dotyka nie tylko firm z naszej branży. Wynika on między innymi z zaniechań w szkolnictwie zawodowym. Łatwiej w tej chwili o inżyniera albo technika ze średnim czy wyższym wykształceniem niż o wykwalifikowanego pracownika z fachem w ręku. Oprócz tego, że na naszych budowach zatrudniamy 40 osób, korzystamy też ze wsparcia dwóch zaprzyjaźnionych firm z Nowego Sącza, którym zlecamy niektóre fragmenty naszych prac.

Wybudowaliście Państwo ponad 500 mieszkań i apartamentów w stolicy Małopolski. Co tak naprawdę jest największą siłą WAKO?

Staramy się przede wszystkim bardzo rzetelnie wykonywać nasze obiekty. Oprócz licznych nagród gospodarczych, które spółka zdobyła, mamy naprawdę wiele pozytywnych opinii od naszych klientów. Są zadowoleni, opiekujemy się przekazanymi do użytku lokalami jeszcze przez okres rękojmi i gwarancji. 

Oprócz realizacji drugiego etapu inwestycji Słowiańskie Wzgórze, której twarzą reklamową nadal jest piosenkarka CLEO, postawili Państwo także na budowę obiektu mieszkalnego Willa Słowicza. Co więcej można powiedzieć o tych dwóch inwestycjach?

Myślę, że to było i jest bardzo dobre posunięcie marketingowe. CLEO była siłą napędową dla sprzedaży tych mieszkań. Słowiańskie Wzgórze 2 to obiekt, który jest zupełnie inny pod względem projektu niż ten z pierwszego etapu. W pierwszym powstało 56 mieszkań, a  w drugim jest ich 107. W inwestycji z pierwszego etapu zostało nam dosłownie pięć apartamentów na sprzedaż. Drugi etap jest w trakcie realizacji – na razie to stan surowy. Już w tej chwili widzimy bardzo duże zainteresowanie inwestycją Słowiańskie Wzgórze 2, tym bardziej, że jest to bardzo spokojne i ciche miejsce w dobrej lokalizacji – w niedalekim sąsiedztwie aquaparku, kina oraz centrum handlowego.

Z kolei z obiektem Willa Słowicza wychodzimy już z ziemi. Został wybudowany do pierwszej kondygnacji, mamy już część podziemną czyli garaże i parter. Trwają właśnie prace na pierwszym piętrze. Inwestycja będzie gotowa w styczniu przyszłego roku. Będą to mieszkania bardzo ustawne, od 40 do 60 m kw. Myślę, że nieźle się wkomponują w okolicę. Jest tam wprawdzie duże nasycenie budynków, ale lokalizacja przy Rondzie Olkuskim jest wyjątkowo atrakcyjna, bo obsługuje północno-zachodnią część Krakowa.

Rozmawiał Marcin Pawlenka