SM „METALOWIEC” W ELITARNYM, EKOLOGICZNYM GRONIE

Ekologia i Ochrona Środowiska Polityka mieszkaniowa

Docieplenie budynków, nowoczesne oświetlenie oraz tworzenie terenów zielonych i placów zabaw, to tylko część inwestycji, które wpłynęły na nominację do nagrody gospodarczej Ekostrateg 2018 dla Spółdzielni Mieszkaniowej „Metalowiec” we Wrocławiu. Więcej o proekologicznych przedsięwzięciach w rozmowie z Jerzym Krukiem – prezesem zarządu SM „Metalowiec” we Wrocławiu.

Nagrodę gospodarczą Ekostrateg najczęściej otrzymują spółki komunalne i samorządy. Jesteście Państwo pierwszą spółdzielnią, która znalazła się wśród podmiotów nominowanych. Dlaczego „Metalowiec” jest „eko”?

Wynika to z wieloletniego dorobku spółdzielni. Tak naprawdę nie mamy już zbyt wiele do zrobienia w tym zakresie. Jako jedna z niewielu, a może i jedyna spółdzielnia w kraju zakończyliśmy docieplenie wszystkich budynków już w 2009 roku. Całkowicie zlikwidowaliśmy też azbest w naszych zasobach. Wymieniliśmy wszystkie okna na klatkach schodowych oraz we wszystkich pomieszczeniach, którymi spółdzielnia bezpośrednio dysponuje. Wspieraliśmy finansowo mieszkańców, którzy wymieniali okna w swoich mieszkaniach. Wszystkie proekologiczne inwestycje, związane z oszczędnością energii zrealizowaliśmy z własnych pieniędzy. Tylko w niewielkim zakresie skorzystaliśmy z premii termomodernizacyjnej. Ktoś by mógł zapytać: dlaczego nie skorzystaliśmy z dotacji, tak jak inne spółdzielnie w Polsce? Z prostej przyczyny – rozpoczęliśmy prace termomodernizacyjne w latach 2005-2006, kiedy pominięto spółdzielnie w przyznawaniu dotacji unijnych na takie przedsięwzięcia. Cieszymy się, że w tej chwili spółdzielnie mieszkaniowe mogą korzystać z dotacji unijnych i ze środków z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. Tłumaczymy naszym członkom, że pieniądze, które wtedy wyłożyli na docieplenie zasobów przyniosły przez te lata realne oszczędności i zwrot kosztów inwestycji z nawiązką. Teraz nawet nie mamy podstaw do tego, żeby starać się o wsparcie unijne, ze względu na kryteria przyznawania tych środków, bo we wniosku o dotację trzeba wykazać efekt, który można uzyskać. My ten efekt uzyskaliśmy już dawno. Od 10 lat nie ma problemu z niedogrzewaniem budynków. Nasi członkowie zyskali komfort. Temperatura w mieszkaniach wzrosła o 3 st. C i to przy zmniejszeniu tzw. mocy zamówionej.

Oprócz docieplenia budynków i wymiany okien, spółdzielnia może się też pochwalić innymi proekologicznymi przedsięwzięciami.

Osiągnęliśmy znaczące oszczędności w energii elektrycznej, dzięki wymianie oświetlenia na ledowe. Zostaliśmy zresztą za tę inwestycje wyróżnieni nagrodą. Wymiana oświetlenia była inicjatywą naszych członków. Część zasobów to budynki z lat 60. minionego wieku, gdzie są nie tylko ślepe kuchnie, ale również klatki schodowe bez okien. Przez całą dobę były oświetlone. Dlatego zainstalowaliśmy w nich oświetlenia led z czujnikami ruchu, co przyniosło olbrzymie oszczędności. Ponadto w ostatnich latach mocno angażujemy się w tworzenie nowych terenów zielonych. Powstają skwery, a na nich nowe place zabaw. Powodem do chluby jest bardzo duży plac zabaw połączony z siłownią pod chmurką na osiedlu „Muchobór Mały.” Zresztą na łamach wydawnictwa spółdzielczego „Tęcza” został opisany i uznany za jeden z największych i najlepiej zaprojektowanych placów w kraju. Tego typu działań staramy się realizować jak najwięcej, bo decydują one o ekologicznym charakterze spółdzielni i komforcie zamieszkania. Tym bardziej, że Wrocław jest miastem, w którym, podobnie jak w innych metropoliach, występuje smog. Dlatego odtwarzanie zieleni, sadzenie drzew i krzewów jest bardzo ważne. W tej kwestii mamy bardzo dobrą współpracę z wrocławskim samorządem.

SM „Metalowiec” już w przyszłym roku będzie świętować 60-lecie istnienia. Nie jest tajemnicą, że już teraz trwają przygotowania do uroczystości tego jubileuszu, ale jego zwieńczeniem są też większe inwestycje.

Uroczystości rozpoczną się w lutym 2019 roku, jednak jeszcze w tym roku zorganizowane będzie spotkanie wszystkich obecnych i byłych działaczy SM „Metalowiec” – przedstawicieli samorządów osiedli i rad osiedli. Będzie ich ok. 400. Proszę zwrócić uwagę ile osób na 7 tys. członków czynnie angażowało się przez te wszystkie lata w życie spółdzielni i stworzyło obecny kształt „Metalowca”. Zwieńczeniem tej wieloletniej działalności, takim pomnikiem z okazji zbliżającego się 60-lecia, było otwarcie galerii Tarasy Grabiszyńskie w czerwcu zeszłego roku. Nie jest to typowa galeria handlowa, tylko obiekt, który jest ściśle powiązany z osiedlem i wpisany w jego życie. Jest tam wszystko, co potrzebne mieszkańcom. Poczynając od sklepu spożywczego, przez przychodnię, aptekę, pocztę, bank, aż po salę zabaw dla dzieci i salę fitness czynną 24 godziny na dobę. Poza tym w tym roku kończymy budowę wieżowca przy ul. Grabiszyńskiej 309. Poprzez tę inwestycję chcemy też pokazać, że możemy budować nowe mieszkania, chociaż obecne uwarunkowania prawne bardzo nam to utrudniają.

Rozmawiał Marcin Pawlenka