SPÓŁDZIELCZA PERSPEKTYWA

Informacje Polityka mieszkaniowa

Międzyzakładowa Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Perspektywa” istnieje już 23 lata. Na początku swojej działalności jej głównym zadaniem było zarządzanie mieszkaniami restrukturyzowanych kopalń Rudzkiej Spółki Węglowej. Dziś spółdzielnia operuje równolegle na trzech płaszczyznach: modernizuje, rewitalizuje oraz inwestuje.

 

Najwięcej energii pochłania pierwszy obszar działalności „Perspektywy”. Prezes zarządu, Krzysztof Skrzymowski szacuje, iż to zadanie angażuje niemal 75 proc. funduszy spółdzielni. Aktualnie docieplane są budynki wyposażone już w centralne ogrzewanie, czego celem ma być osiągnięcie niskiej emisji dwutlenku węgla. Spółdzielnię cechuje duża dbałość o dobro środowiska naturalnego, a działanie w zgodzie z ekologicznymi standardami jest dla niej niezwykle istotne. Do modernizacji, których głównym celem jest obniżenie emisji CO2 zakwalifikowano blisko 400 budynków. – Aspekt ekologiczny jest dla nas bardzo istotny. Aby sprawnie prowadzić modernizację, stworzyliśmy zestaw kryteriów, który pomaga posegregować budynki zakwalifikowane do docieplenia. Dzielimy je na kilka grup i na podstawie różnych wskaźników ustalamy kolejność prowadzenia prac – zaznacza prezes. Choć to prace remontowe są najbardziej czasochłonne, spółdzielnia nie ogranicza się jedynie do nich. Ważną częścią polityki „Perspektywy” jest rewitalizacja zabytkowych obiektów. Większość z nich jest objęta ochroną konserwatorską, dlatego ich odrestaurowanie nie jest łatwe. Władze spółdzielni walczą jednak o możliwość odnowienia jak największej liczby obiektów, budynki są bowiem architektoniczną wizytówką Górnego Śląska z przełomu XIX i XX wieku. Prace prowadzone są w ramach lokalnych programów rewitalizacyjnych przy współpracy z Urzędem Miasta w Rudzie Śląskiej.

Działania, o których mowa są absolutnie kluczowe i przede wszystkim szalenie potrzebne. Jednak największą dumą „Perspektywy” są inwestycje. Spółdzielnia buduje osiedle Nowy Werdon, które ma być połączeniem nowoczesnego podejścia architektonicznego z elementami tradycyjnej górnośląskiej zabudowy. Ogromnym plusem jest też lokalizacja nowego budynku, który będzie doskonale połączony z miastami sąsiednimi, dzięki bliskości Drogowej Trasy Średnicowej i autostrady A4. – Pierwszy budynek osiedla Nowy Werdon jest już niemal skończony. Pod koniec roku, ewentualnie na początku przyszłego planujemy w całości zasiedlić obiekt. Do zagospodarowania jest 14 mieszkań, w tym kilka lokali typu premium z tarasem i ogródkiem. Budynek jest wyposażony w całkowicie mechaniczną wentylację, dedykowany parking oraz windę. Teren został ogrodzony, zatem nie ma żadnych obaw w kwestii bezpieczeństwa – wylicza prezes Skrzymowski.

Gdy do wszystkich mieszkań w nowym budynku wprowadzą się lokatorzy, ruszy realizacja kolejnego projektu. MGSM Perspektywa w Rudzie Śląskiej planuje postawić kolejny budynek w Nowym Werdonie. Nie powinno to zająć zbyt wiele czasu, ponieważ obecnie nie brakuje chętnych na apartamentowce, a lokale usytuowane tak blisko głównych dróg w województwie powinny cieszyć się ogromnym zainteresowaniem. Władze „Perspektywy”, podobnie jak wszyscy inni spółdzielcy w kraju musieli przeorganizować strukturę działalności, by sprostać wymogom nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Prezes Skrzymowski podkreśla, iż aktualnie „Perspektywa” jest modelowym przykładem dopasowania do wymogów ustawodawcy. – Uchwaliliśmy nowy statut, który jest całkowicie zgodny z zaleceniami legislacyjnymi i możemy skupić się już całkowicie na pracy. Ustawodawca ma oczywiście prawo do zmiany przepisów, jednak spółdzielnie potrzebują stabilizacji. Niech zatem te zmiany nie będą zbyt radykalne i niech się za często nie pojawiają – apeluje prezes. MGSM „Perspektywa” została niedawno wyróżniona nagrodą gospodarczą Filar Spółdzielczości, którą osobiście odebrał Krzysztof Skrzymowski. Ceremonia wręczenia odbyła się w czasie VI edycji Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości w Poznaniu. To już kolejna edycja imprezy, podczas której „Perspektywa” odbiera nagrodę przyznawaną spółdzielniom zapewniającym mieszkańcom komfortowe warunki bytowe oraz gwarantującym najwyższą jakość obsługi. To także sygnał, iż spółdzielczość w Polsce ma się dobrze, a wyznacznikiem tego stwierdzenia niech będzie odważna inwestycja rudzkiej spółdzielni, która wyznacza standardy w budownictwie mieszkaniowym na najwyższym poziomie.