Spółdzielnia jest dla członków

Polityka mieszkaniowa

Mniejsze spółdzielnie mieszkaniowe coraz częściej udowadniają, że mimo niewielkich rozmiarów potrafią działać prężnie, a nawet realizować nowe inwestycje. Idealnym przykładem jest SM „Stawki“ w Warszawie.

 

Spółdzielnia powstała z podziału Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w 1990 roku, początkowo jej zasoby stanowiły jedynie trzy budynki wielorodzinne wybudowane jeszcze w latach 70. i dużo terenów zielonych. Mimo nacisków ze strony deweloperów, członkowie spółdzielni postanowili ich nie sprzedawać i zrealizować własną inwestycję. W ten sposób w 2003 roku powstał budynek mieszkalny z lokalami usługowymi i dwupoziomowym garażem podziemnym przy ul. Dzikiej 4A, w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby spółdzielni. To jednak nie wyczerpało planów inwestycyjnych warszawskich „Stawek“. Nowoczesny, w pełni odpowiadający dzisiejszym trendom budynek przy ul. Inflanckiej 11 ukończono w 2014 roku. Największą zaletą dla członków spółdzielni jest cena za metr kwadratowy nowopowstałych lokali – 6 tys. zł, podczas gdy ceny w tej dzielnicy standardowo zaczynają się od 9 tys. zł.

Zarządzanie spółdzielnią to nie tylko inwestycje, ale głównie remonty zasobów. Na tym polu SM „Stawki“ również nie ma sobie nic do zarzucenia. W latach 2008-09 został rozpoczęty proces termomodernizacji budynków, zaciągnięto kredyt z premią termomodernizacyjną. Na tym jednak się nie skończyło. Zostały wymienione wszystkie dźwigi, rozpoczęto wymianę oświetlenia. Spółdzielnia otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ten cel. Środków na remonty dostarczają również przychody z lokali użytkowych. Wśród najemców znajdują się: dyskont spożywczy, bank, poczta, apteka, a w marcu otwiera się również popularna drogeria.

Stały rozwój i poprawę warunków życia doceniają mieszkańcy, którzy wspierają zarząd i radę nadzorczą w codziennych działaniach, co potwierdza podstawową zasadę, która wiąże się ze spółdzielczością – dobro wspólne nad dobro jednostki. Spółdzielnia stara się służyć swoim członkom w sposób najbardziej efektywny poprzez współpracę – przyznaje Beata Zmysłowska, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Stawki“.

Dziś SM „Stawki“ to m.in. 1264 lokale mieszkalne, 438 wygospodarowanych miejsc parkingowych i ponad 1300 członków, zadowolonych z bycia częścią spółdzielni na tyle, że jak dotąd z jej zasobów nie wydzieliła się żadna wspólnota mieszkaniowa.

 

Roman Kędzierski

Krzysztof Dyła