Sukces tkwi w ludziach

Polityka mieszkaniowa

SM Stawki z Warszawy udowadnia, że nie trzeba być największą spółdzielnią w mieście, by skutecznie zarządzać zasobami mieszkaniowymi. O sukcesie wynikającym ze współpracy, z członkami zarządu Beatą Zmysłowską i Sylwestrem Ożarowskim rozmawia Michał Pomarański.

Tytuł Filar Spółdzielczości 2015 to docenienie działalności spółdzielni i codziennej pracy na rzecz lokalnej społeczności. Co stanowi o najwyższej jakości działania w Państwa spółdzielni?

Obecny wizerunek Spółdzielni Mieszkaniowej Stawki jest sukcesem dobrej współpracy wszystkich organów Spółdzielni. Cieszymy się, iż doceniono nasze działania, podejście do ciągłych zmian społeczno-gospodarczych oraz kultywowanie tradycji spółdzielczych. Przyznanie przez Kapitułę programu nagrody jest potwierdzeniem słuszności podejmowanych przez zarząd Spółdzielni decyzji i działań. Jednocześnie jest to zobowiązanie do podążania obranym kursem.

Na czym Państwa zdaniem powinna polegać dobra filozofia zarządzania spółdzielnią?

Filarem działalności każdej firmy jest człowiek oraz jego zaangażowanie w wykonywane zadania. W przypadku naszej kadry to właśnie zaangażowanie i kompetencje oraz wyjście naprzeciw potrzebom naszych członków jest podstawą sukcesu. Zlikwidowaliśmy godziny przyjęć interesantów, każdy mieszkaniec obsługiwany jest niezależnie od problemu, z jakim się zgłosi.

Które inwestycje udało się ukończyć, a które dopiero czekają na realizację?

Spółdzielnia zajmuje blisko siedmiohektarowy obszar. Teren jest ogrodzony i oświetlony, wyposażony w systemy zabezpieczeń. Wygospodarowanych jest ponad 400 stanowisk postojowych na parkingach naziemnych. Zasoby składają się z 5 budynków, w tym 3 kilkunastokondygnacyjnych powstałych w latach 1974-1977; budynku wielorodzinnego z dwupoziomowym garażem podziemnym przy ul. Dzikiej 4A, który został oddany do użytkowania w 2003 roku. Mieszkają w nim już dzieci i wnuki pierwszych mieszkańców „Osiedla Stawki”. W 2014 r. zasoby Spółdzielni powiększyły się o kolejny obiekt przy ul. Inflanckiej 11. Inwestycja ta, jak i poprzednia, była finansowana przez członków Spółdzielni. Wizualnie, jak i konstrukcyjnie, blok jest bardzo nowoczesny, odpowiada obecnie panującym trendom w budownictwie mieszkaniowym. Generalnym Wykonawcą robót była firma budowlana CEKOM Sp. z.o.o. W tym miejscu należy przyznać, że wybór wykonawcy był trafny – inwestycja została zrealizowana zgodnie z umową i w określonym terminie, ku zadowoleniu Spółdzielni.

Spółdzielnie mieszkaniowe często angażują się w wydarzenia kulturalne i sportowe organizowane dla mieszkańców. Jak wygląda Państwa działalność na tym polu? 

Spółdzielnia gromadzi środki na funduszu przeznaczonym na pokrycie wydatków związanych z prowadzeniem działalności społeczno-kulturalnej i socjalnej na rzecz członków Spółdzielni i ich rodzin. W tym roku zorganizowaliśmy festyn rodzinny pt. „3 godziny dla rodziny”, a różnorodność atrakcji umożliwiała uczestnictwo całych rodzin od najmłodszych po seniorów. Na Święta Bożego Narodzenia po raz pierwszy zorganizujemy wspólne ubieranie choinki. W roku 2016 Spółdzielnia planuje stworzyć miejsce, w którym zarówno młodzi mieszkańcy, jak i seniorzy będą mieli okazję do wspólnych spotkań towarzyskich oraz innych atrakcji.

Dziękuję za rozmowę.