BEZ KOLEJEK DO LEKARZA? TO MOŻLIWE!

Informacje

O rewolucyjnych rozwiązaniach w polskiej opiece zdrowotnej, wprowadzanych przez Gorzowskie Centrum Medyczne Medi-Raj Sp. Z o.o. mówi dyrektor placówki – Szymon Jankowski.

Zostali Państwo laureatem Polskiej Nagrody Innowacyjności 2017. Czym dla Państwa jest to wyróżnienie?

Jest to dla nas przede wszystkim jasny komunikat, że powinniśmy dążyć do rozwoju telemedycyny nie tylko w regionie lubuskim, ale na terenie całej Polski. Przez codzienne borykanie się z przeciwnościami losu, czasami nie zauważamy tego, jak fajne rzeczy robimy. Nasz projekt jest dużym krokiem w przyszłość i daje pacjentom nadzieję na to, że w niedalekiej przyszłości otrzymają profesjonalną opiekę zdrowotną bez czekania w kolejkach. Sama nagroda przypomina nam o tym, że ktoś cały czas patrzy na to, co robimy i przez takie wyróżnienia docenia się nasze starania.

Nagroda została przyznana dokładnie za projekt pn. „Prace B+R mające na celu stworzenie prototypu urządzenia telemedycznego i jego oprogramowania do podstawowej zdalnej diagnostyki medycznej”. Na jakim etapie obecnie jest realizacja działania?

Wszystko wskazuje na to, że najpóźniej w 2018 roku będziemy ze świadczeniem naszych usług telemedycznych wychodzić już poza teren województwa lubuskiego w ramach tego projektu. Pierwszym kierunkiem będzie województwo wielkopolskie, a dokładnie Poznań, gdzie zamierzamy otworzyć placówkę telemedyczną. Równolegle planujemy realizację kilku pilotażowych telemedycznych wizyt domowych. Warto wspomnieć, że obecnie prowadzimy rozmowy biznesowe z przedstawicielem tego sektora medycznego na rynkach Europy Zachodniej. Jeśli współpraca ułoży się po naszej myśli, to niebawem również nasz produkt będzie dostępny u naszych sąsiadów zza zachodniej granicy. Jest to dla nas na tyle komfortowa sytuacja, że w Niemczech system ubezpieczeniowy jest już rozbudowany o usługi telemedyczne i łatwiej wdrożyć w życie produkt taki, jak nasz. W Polsce dopiero te drogi przecieramy. Przy pomocy odpowiednich instytucji, takich jak Ministerstwo Zdrowia, czy konkretne stowarzyszenia, staramy się tę drogę skrócić i ułatwić, bo nie łatwo jest przebić do świadomości urzędników, że taki projekt może zostać traktowany jak normalne świadczenie medyczne. Mimo wszystko, w społeczeństwie nadal jest zakorzeniona wizja, że wizyta u lekarza musi wyglądać tak, jak ma to miejsce przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Nasz projekt pozwala na odbycie tej wizyty na dwa sposoby: online lub podczas wizyty domowej asystenta telemedyka. Lekarz widzi przeprowadzanie konkretnego badania przez telemedyka w czasie rzeczywistym u siebie na komputerze, te dane są przesyłane i specjalista wydaje diagnozę w czasie rzeczywistym. Dzięki takiemu systemowi, pacjent otrzymuje pełne rozwiązanie swoich problemów oraz skierowanie na dalsze leczenie. Wdrożenie tego rozwiązania w naszym kraju zrewolucjonizuje system opieki zdrowotnej, jaki dotychczas znamy.

Wiemy, że rozwijają Państwo coraz bardziej dom seniora. Co już można powiedzieć o tej usłudze?

Nasz dom seniora jest mocno powiązany z placówką w Gorzowie i rzeczywiście mało jest tego typ miejsc w naszym kraju. Głównie dlatego, że zgodne z przepisami, Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze nie muszą być pod ścisłym nadzorem lekarza. Natomiast u nas jest to bardzo synergiczne działanie, mocno połączone z gabinetem lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w samym domu seniora. Dotychczas przyjmowaliśmy pacjentów na osiem godzin dziennie, a od początku przyszłego roku będziemy już brać pod opiekę całodobową starszych pacjentów do naszej nowej placówki pod Gorzowem Wielkopolskim.

Zajmują się również Państwo wynajmem i sprzedażą gabinetów lekarskich. Na czym to konkretnie polega i na ile opłacalny jest to interes dla samego lekarza?

Mówiąc wprost, mamy bardzo duży budynek i chętnie dzielimy się powierzchnią wraz ze sprzętem, który posiadamy. Rozwiązania są w zasadzie trzy, ponieważ rozważając najem mamy do wyboru krótkoterminowy, w którym udostępniamy gabinet lekarski na kilka godzin lub najem wyłącznościowy. Trzecią opcją jest sprzedaż tej powierzchni. Jesteśmy potentatem na rynku gorzowskim pod względem powierzchni i jakości infrastrukturalnej budynku. Dostajemy bardzo dużo zapytań od lekarzy i śmiało można stwierdzić, że najem na godziny jest jednym z bardziej przełomowych i korzystnych rozwiązań. Dla przykładu, jeśli jest specjalista, który przyjmuje pacjenta co 10 minut, to pod względem ekonomicznym najem godzinowy powierzchni wraz z niezbędnym sprzętem jest korzystniejszy niż opłacanie miesięcznego czynszu z tytułu najmu.

Rok 2017 dobiega końca. Co Medi-Raj planuje na kolejny?

Napewno zapewnienie dwóch ośrodków całodobowych dla seniora z pełnym obłożeniem. Nawiązanie pełnej współpracy z niemieckimi firmami ubezpieczeniowymi, które chcą z nami rozwijać usługi telemedyczne i opiekę senioralną pacjentów z Niemiec. Także tutaj w Polsce mamy nadzieję, że w 2018 roku telemedycyna wybije się, jako najbardziej rozwijająca się dziedzina. Oczywiście, nie zapominając o bieżącej działalności naszej placówki, chcemy wprowadzić nowe specjalistyczne technologie, poszerzyć zakres dostępnych specjalistów, rozszerzyć usługi o bardziej skomplikowane zabiegi i poprawić jakości opieki zdrowotnej naszych pacjentów.

Rozmawiał Paweł Wala