BUNT MUNDURÓW

Informacje

Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy odrzucił propozycję, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych, pragnie przerwać protest policjantów. Propozycja uwzględniała podwyżki oraz nadgodziny, policjanci jednogłośnie stwierdzili, że nie wzięto pod uwagę między innymi systemu emerytalnego. Protest trwa już od lipca.

Trzeciego listopada został przedstawiony projekt, który uwzględniał wysokości podwyżki w wsokości 253 zł, płatne nadgodziny w 100%, oraz inne udogodnienia takie jak brak konieczności ukończenia 55 lat w czasie przechodzenia na emeryturę, a dla funkcjonariuszy tak zwanej pierwszej linii aż 30 dni pełnopłatnego L4, o którym marzy większość osób w Polsce. Dla protestujących projekt przedstawiony przez MSWiA okazał się nie adekwatny.

Zarząd oficjalnie przyznaje, że są to zbyt małe podwyżki. Wojsko otrzymało dużo wyższe w kwocie 656 zł, dodatkowo porozumienie nie gwarantuje podwyżek w 2020 roku. Projekt porozumienia stron odrzucił Główny Zarząd NSZZ, związkowcy czekają aż Ministerstwo przedstawi odpowiednie warunki adekwatne to tak ważnej służby dla społeczeństwa. Policjant to odpowiedzialny zawód, dzięki któremu społeczeństwo czuje się bezpiecznie. Zawsze przybywają z pomocą nawet wtedy, kiedy wiedzą, że będą narażali swoje zdrowie a nawet życie. Związek oficjalnie mówi, o braku szacunku do służby policjantów. Dodatkowym powodem odrzucenia propozycji jest to, że MSWiA w projekcie podzieliło policjantów na liniowych i nieliniowych, tylko liniowym przyznane  L4 opisane powyżej. Nie wiadomo jakie L4 będą mieć policjanci nieliniowi.

Na skutek przedłużającego się protestu, co raz więcej policjantów jest na L4, co 4 policjant jest nieobecny w pracy.  W niektórych miastach nie ma żadnego patrolu, a przecież to one odpowiadają za porządek w mieście. Policjanci będą strajkować również 11 i 12 listopada. Komenda główna policji przyznaje, że pomimo strajku, mundurowych wystarczy do zabezpieczania marszu.  Minimalna liczba gwarantująca bezpieczeństwo ma być zapewniona. Nie jest też wykluczone wsparcie policji przez inne służby, m.in. Żandarmerię Wojskową.

Zdjęcie: ZPP