O tym mówiliśmy na kongresie – Sposób na inwestora. Jak miasta i gminy skutecznie przyciągają kapitał?

Informacje

Jednym z paneli dyskusyjnych odbywających się w ramach IV Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości w Lublinie był Sposób na inwestora. Jak miasta i gminy skutecznie przyciągają kapitał?. Dyskusja przebiegała żywo za sprawą zgromadzonych prelegentów z różnych branż. Pojawili się włodarze Miast i Gmin- m.in. Międzychodu czy Grodziska Mazowieckiego, dyrektor Lubelskiego Centrum Konferencyjnego, Prezes Kędzierzyńsko- Kozielskiego Parku Przemysłowego, a także przedstawiciel z branży wydobywczej reprezentujący firmę PD CO Sp. z o.o.

Trzonem rozmów były sposoby na pozyskanie inwestora, jednak tematyka została przedstawiona w sposób mocno zróżnicowany ze względu zgromadzonych z różnych branż. Jeśli chodzi o przedstawicieli Miast i Gmin, przede wszystkim mówiło się o stosowanych przez samorządy zachętach inwestycyjnych. Dyskutowano czy wysoki standard życia jest tutaj aspektem kluczowym , czy jednak bardziej należy się skupić na rozwoju stref inwestycyjnych. Tutaj mocnym głosem merytorycznym okazał się wkład Prezesa KKPP Wiesława Skwarko, który może pochwalić się szczególnym zainteresowaniem wśród inwestorów ze względu na dobrą lokalizację parku.

sposob-na-inwestora-1

Mówiąc o wysokiej jakości życia, głos należał do Wice Prezydenta Miasta Rzeszów, które od lat jest znane ze skutecznego rozwoju miasta w zakresie infrastruktury i gospodarki. Poruszony został także temat środków zewnętrznych – czy mogą one wspomóc skuteczne przyciąganie kapitału. Tutaj wypowiadał się burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki, Grzegorz Benedykciński, który uznał, że jest to na pewno istotna pomoc, jednak nie można kierować się jedynie zewnętrznym finansowaniem.

W atutach inwestycyjnych Miast i Gmin wymieniano przede wszystkim atrakcyjne położenie, wysoki standard życia i bliskość parku przemysłowego. Poruszono także temat turystyki biznesowej, tutaj przewodził dyrektor Lubelskiego Centrum Konferencyjnego – Radosław Dudziński. Dyskutowano w jaki sposób działania centrum wspierają rozwój przedsiębiorczości w regionie oraz o metodach wspierania turystyki biznesowej. Skupiono się także na współpracy partnerów zewnętrznych z lokalnymi samorządami i lokalną społecznością. Tu głos zabrał kierownik ds. Ochrony Środowiska z firmy PD CO, Witold Wołoszyn. Podsumowanie sesji stanowiły pytania od publiczności oraz pytania poszczególnych prelegentów.

Paulina Dudak