OLIMPIADA HAKERÓW

Informacje

Choć nazwa może sugerować zgromadzenie internetowych kryminalistów, to wrażenie jest dalekie od prawdy. „Hackaton” to wydarzenie skierowane do programistów, podczas którego informatycy i inne osoby związane z rozwojem oprogramowania, takie jak projektanci grafiki, twórcy interfejsów i menedżerowie projektów, stają przed zadaniem rozwiązania określonego problemu związanego z projektowaniem. Takie zloty trwają od jednego do dwóch dnu. Zadanie do wykonania ogłaszane jest w dniu rozpoczęcia konkursu. Podczas oceniania pod uwagę brana jest wyłącznie praca wykonana podczas trwania wydarzenia.

Największym tego typu wydarzeniem w Europie jest „Hackyeah”, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Warszawie. To nie tylko okazja to sprawdzenia swoich umiejętności ale też, poszerzenia swojej wiedzy o świecie IT poprzez warsztaty i wykłady. W tym roku jednym z partnerów wydarzenia jest Ministerstwo Obrony Narodwoej który rzuca programistom wyzwanie w konkursie „Cybersecurity”.

Konkurs skierowany jest do samodzielnych programistów i zespołów liczących maks. 2 osoby. Organizator konkursu ogranicza liczbę miejsc do 100 zespołów. Aby wziąć udział w wyzwaniu wystarczy podczas rejestracji na ‘HACKYEAH” zarejestrować się do zadania przygotowanego przez MON. Należy również posiadać własny laptop z uprawnieniami administratora, z kartą sieciową i słuchawki.

Rywalizacja w obszarze „cyberbezpieczeństwo” zostanie przeprowadzona w oparciu o CTF (ang. Capture The Flag) i będzie miała formę rywalizacji, podczas której zespoły/uczestnicy będą starali się rozwiązać jak najwięcej zadań z kategorii powiązanych z cyberbezpieczeństwem, takich jak:

  • web (bezpieczeństwo aplikacji webowych);
  • pwn (exploitacja low-level / bezpieczeństwo aplikacji natywnych);
  • RE (crackme / szeroko pojęty reverse-engineering);
  • crypto (kryptoanaliza);
  • forensics (informatyka śledcza);
  • stegano (steganografia);
  • ppc/programming (programowanie/algorytmika).

Wyzwania będą miały formę pakietu praktycznych, interaktywnych zadań o różnym stopniu trudności i różnym poziomie punktacji. Uczestnicy będą mogli samodzielnie wybrać z listy zadanie, nad którym zechcą pracować.

Na najlepszych czekają atrakcyjne oferty pracy, także na stanowiskach cywilnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Przygotowano również nagrody pieniężne o łącznej wartości 60 tys. zł oraz dodatkowe nagrody –  skok w tandemie ze spadochronem, rejs łodzią desantową, przejazd transporterem opancerzonym Rosomak oraz udział w kursie dla korespondentów wojennych.

Takie wydarzenia są jednymi z najlepszych sposobów na pozyskiwanie wysokiej klasy specjalistów. Choć zapotrzebowanie rynkowe na nich jest ogromne to stale rośnie. Według analiz gospodarczych poprzedni rok zamknęliśmy z deficytem niemal 50 tys. specjalistów w tej branży. Ich zdaniem przynajmniej kilka tysięcy z programistów mogłoby znaleźć zatrudnienie w sektorze rządowym i wojskowym.

źródło zdjęcia: Wikipedia