PODWÓJNA WARTOŚĆ ŚWIĄT

Informacje

We Wszystkich Świętych w Polsce spłoną miliony złotych już jutro, jak co roku Polacy ruszą odwiedzić groby bliskich. Na cmentarzach zostawiamy coraz więcej zniczy, kwiatów i innych ozdób. 2018 rok może być rekordowy pod względem wydatków w czasie Święta Zmarłych z powodu wyjątkowo wysokich cen paliw.

Jak donosi „Rzeczpospolita”, w Polsce wydaje się najwięcej na znicze spośród wszystkich krajów europejskich. Tradycja obchodów święta 1 listopada jest silnie zakorzeniona w naszej kulturze, a wraz ze wzrostem możliwości nabywczych Polaków zwiększają się także wydatki na poczet tego dnia.

Należy pamiętać, iż wieńce i znicze to nie jedyne rzeczy, na które wydamy pieniądze w najbliższym czasie. Najdroższym elementem obchodów Święta Zmarłych są zdecydowanie podróże. Wielu z nas musi przejechać nawet kilkaset kilometrów, by uczcić pamięć zmarłych. Ci, którzy zdecydują się pokonać trasę pociągiem zaoszczędzą nie tylko kilkadziesiąt złotych, ale również mnóstwo nerwów – w czasie Wszystkich Świętych na drogach jest niezwykle niebezpiecznie. Podróżujący samochodem będą musieli odpowiednio zaplanować świąteczny budżet, bowiem ceny benzyny i oleju napędowego osiągnęły bardzo wysoki poziom.

Święto Zmarłych to dla producentów zniczy czas szczególny. To właśnie w tym okresie Polacy wykupują ponad połowę rocznej sprzedaży. Okazuje się, iż rynek tego dobra może być warty nawet miliard złotych, pamiętając iż obliczenia są oparte jedynie na szacunkach producentów.

Na okres świąteczny z niecierpliwością czekają również właściciele stacji benzynowych oraz zarządcy autostrad. Miliony podróżujących zostawi krocie w punktach sprzedażowo-usługowych zlokalizowanych w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych w kraju. Nie można zapominać również o wpływach do budżetu z tytułu mandatów wystawionych przez policję drogową. Mimo apeli stróżów prawa co roku dochodzi w tym okresie do wielu zdarzeń drogowych, z których jednym z najczęstszych jest przekroczenie dozwolonej prędkości.

Choć groby naszych bliskich z roku na rok wyglądają coraz ładniej, a na ich ozdobienie wydajemy coraz więcej pieniędzy, nie pozwólmy by aspekt komercyjny święta Wszystkich Świętych przysłonił jego prawdziwy cel. Uczcijmy w tym czasie pamięć zmarłych, pamiętając jednocześnie, że można i powinno się to robić każdego dnia w roku.