POLSKI RYNEK FINANSOWY

Informacje

„Dożyliśmy czasów, w których tylko głupcy płacą na czas” – mówili prelegenci podczas panelu Union Investment – rynek finansowy w Polsce. Żywiołowa dyskusja rozmówców zelektryzowała publiczność zgromadzoną na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zagadnieniem, które najbardziej ożywiło dyskutantów oraz publiczność była problematyka branży wierzytelności w Polsce. Specjalista w tej dziedzinie, Markus Marcinkiewicz, prezes zarządu Vex Corp Sp. z o.o. przekonywał, iż warto zaufać firmom windykacyjnym.

– Przedsiębiorcy boją się korzystać z usług windykatorów. W obawie przed utratą klientów wolą latami czekać na należności, wzmacniając przekonanie, iż zwłoka przy płatnościach jest czymś całkowicie normalnym i tylko frajerzy płacą na czas – mówił Marcinkiewicz.

Pozostali rozmówcy zgodzili się, iż ściągalność należności w Polsce jest na niebezpiecznie niskim poziomie, czego skutkiem są problemy całej gospodarki. Moderująca dyskusję prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, prof. Elżbieta Mączyńska zauważyła, iż problemy z wypłacalnością mogą być spowodowane stale rosnącą popularnością bankowości mobilnej. Prelegenci przyznali, iż znacznie łatwiej wydaje się pieniądze, zbliżając kartę płatniczą do terminala, niż wyciągając banknoty z portfela.

Kolejnym punktem dyskusji było omówienie opłacalności lokat i funduszy inwestycyjnych. Dariusz Lasek, członek zarządu Skarbiec TFI S.A. podkreślał, iż kluczową kwestią jest wyczucie najlepszego momentu na inwestycję. Odparł tym samym zarzuty jednego z słuchaczy, jakoby fundusze inwestycyjne uniemożliwiały osiągnięcie zysku.

Damian Cymbała, dyrektor Programów Edukacyjnych w Warszawskim Instytucie Bankowości zaznaczał, iż aby skutecznie zarządzać rynkiem finansowym konieczna jest duża wiedza i znajomość tematu. Często ludzie decydują się na inwestycje za namową znajomych, czy rodziny, nie mając pojęcia o rynkach finansowych. Takie działanie jest niezwykle ryzykowne i może zakończyć się utratą kapitału.

W czasie panelu starano się również ustalić czy powiedzenie „pewne jak w banku” wciąż powinno funkcjonować w mowie potocznej. Krzysztof Piech, dyrektor Centrum Technologii Blockchain Uczelni Łazarskiego uspokajał, iż nasze pieniądze w bankach wciąż są bezpieczne, chociaż warto prześwietlić instytucję, której zamierzamy powierzyć kapitał.

Rozmówcy podzielili się ze słuchaczami olbrzymią wiedzą, którą wspólnie dysponowali, przybliżając zagadnienia dotyczące funkcjonowania rynku finansowego w Polsce. Zostali nagrodzeni gromkimi brawami, na które w pełni zasłużyli, tworząc jeden z najciekawszych paneli dyskusyjnych na VI edycji Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości.