PRZEMYSŁ 4.0 – REWOLUCJA CZY EWOLUCJA ?

Informacje

Czym jest i co oznacza Przemysł 4.0? To grupowe pojęcie mające na celu synchronizowanie maszyn i systemów, a także wdrażanie różnorodnych zmian w etapie produkcji, którego zadaniem jest zwiększenie efektywności i wydajności firm /produkcyjnych.  Jest to czwarta rewolucja przemysłowa, która uwzględnia rozwój techniki jak również, nowy system pracy ludzi w przemyśle, a także ich roli. Spektrum Przemysłu 4.0 zostało omówione na VI Polskim Kongresie Przedsiębiorczości w Poznaniu.

 

Na panelu FANUC Przemysł 4.0 wystąpiły znane i niepowtarzalne osoby mianowicie, Prezes Zarządu WiSeNE Sp. z o.o. Pan Edward Anotszkiewicz, Prezes Zarządu AFM DEFUM S.A. Pan Artur Bartkowiak, Prezes Zarządu AFKOM Pan Arkadiusz Figurny, Członek Zarządu Simens Polska Pan Tomasz Haiduk, Prezes Zarządu FANUC Polska Sp. z o.o., Dyrektor produkcji Volkswagen Poznań Pan Jarosław Kurosz, Wiceprezes Zarządu Anegis Polska Sp. z o.o., Członek Zarządu Lean-Tech Sp. z o.o. Pan Krzysztof Szafraniec, oraz Moderator Dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów prof. nzw. Dr inż. Pan Piotr Szynkarczyk.

Inteligentna fabryka w dobie nowoczesnych rozwiązań, to zagadnienie moderator poruszył jako pierwsze. Prelegenci byli zgodni z tym że automatyzacja to postęp czasu i nowy trend. Większość nowoczesnych fabryk wprowadza machine vision jak również najnowocześniejsze technologie techniki identyfikacji radiowej inaczej RFID. Machine vision są to nieocenione oczy w produkcji. Używa się dwóch typów kamer ze skanowaniem liniowym inaczej line-scan jak również matrycowe inaczej area-scan, choć nadal możemy spotkać kamery 3D w kinie. Kamery widzą to co człowiek może często pominąć, zwłaszcza przy kontroli produktów jak również przy kierowaniu pojazdami autonomicznymi. Firmy chcące poprawić jakość a zarazem sprawność produkcji powinny inwestować w nowe systemy. Oprócz nie zawodnych kamer istotną kwestią jest doskonałe oprogramowanie.

Prelegenci podkreślali że maszynowe widzenie znajduje zastosowanie w różnych dziecinach przemysłu. Najważniejsze jest wykrycie defektów ,które odpowiednie systemy pozwalają na szybsze ich wykrycie. Dlatego tak ważna jest dbałość o perfekcyjne działanie systemu za które są odpowiedzialni ludzie. Przemysł 4.0 scala pracę ludzi z maszynami.

XXI wiek jest związany z Przemysłem 4.0, jak podkreślali eksperci, należy natomiast pamiętać że przemysł miał swój początek wiele lat temu.

Pierwszy etap to Przemysł 1.0 tak zwana mechanizacja- w erę industrializacji pojawiła się wraz z wynalezieniem i wdrożeniem silnika parowego. Przemysł 2.0 to elektryfikacja, poprzez wprowadzenie silników elektrycznych odeszło się od wcześniejszych, dzięki temu pojawiła się możliwość produkowania większych gabarytowo towarów. Przemysł 3.0 wyróżnia się cyfryzacją, wydajne komputery i nowoczesne technologię ułatwiające wydajność, precyzję i elastyczność. Wysoki proces automatyzacji tworzony by poprzez cyfryzację.

Słuchacze którzy byli na panelu mieli przyjemność słuchać ekspertów, którzy swą wiedzą i doświadczeniem wieloletnim dzielili się z nowościami w zakresie Przemysłu 4.0 jak również w dotychczasowymi doświadczeniami.