ROZWÓJ WPISANY W DNA

Gospodarka Informacje Nauka

O przełamywaniu schematów, innowacyjnych laboratoriach i rozwoju placówki opieki zdrowotnej mówi Zdzisław Podrez, prokurent Regionalnego Centrum Zdrowia w Zbąszyniu Sp. z o.o.

Są Państwo laureatem Polskiej Nagrody Innowacyjności 2017. Czym dla Państwa jest to wyróżnienie?

Muszę przyznać, że sama nominacja do nagrody już była dla nas ogromnym wyróżnieniem. Natomiast wiadomość o tym, że zostaliśmy laureatem była zaskoczeniem i jednocześnie radością. W tym roku obchodzimy czwarty rok funkcjonowania i traktujemy to jako ogromny sukces, że placówka z tak krótkim stażem została zauważona i doceniona przez Polską Agencję Przedsiębiorczości. Traktujemy to jako jasny sygnał, że kierunek rozwoju, który wybraliśmy jest słuszny, a zarazem wartościowy dla świata biznesu i nauki.

Nagroda gospodarcza została przyznana za innowacyjne laboratorium. Na jakim etapie obecnie jest realizacja projektu?

To jest kolejna koncepcja naszego rozwoju. W pierwszych trzech latach skupiliśmy się na medycynie specjalistycznej i medycynie estetycznej. Obecnie podążamy w kolejnym kierunku, są to przedkliniczne badania postaci leku. W tej chwili tworzymy infrastrukturę otwartą dla badaczy. Korzystamy z zasobów Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, głównie z pomocy pracujących tam naukowców. Wspólnie z nimi staramy się stworzyć laboratorium, które będzie służyło badaniom dostępności farmaceutycznej leków generycznych. Jest to temat bardzo na czasie, gdyż kończą się patenty leków innowacyjnych, w związku z tym firmy farmaceutyczne poszukują tego typu usługi. My odpowiadamy na tę potrzebę i budujemy takie laboratorium, które pozwoli odtworzyć warunki zbliżone do tych panujących w organizmie człowieka.

Zajmują się Państwo również medycyną estetyczną. Jak wygląda kondycja tej dziedziny w Polsce?

Medycyna estetyczna ma długa historię, zwłaszcza we Francji. W Polsce również przyjęła się bardzo dobrze, natomiast jest to nadal młoda specjalizacja i istnieje potrzeba, by uświadamiać społeczeństwo. Część ludzi wciąż obawia się zabiegów. Dlatego ważne są media, by odkłamywać stereotypy i pokazywać prawdziwą twarz medycyny estetycznej. W odpowiedzi na te potrzeby powstał program „Metamorfozy”, gdzie pokazujemy nie tylko efekty naszych działań, ale również to, że zabiegi nie wiążą się z bólem czy znacznym dyskomfortem oraz nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentów. Nie należy więc się bać i z powodu strachu rezygnować z czegoś, co może znacznie poprawić jakość naszego życia. My stosujemy medycynę estetyczną przede wszystkim w oparciu o kompetencje naszych lekarzy. Posiadamy interdyscyplinarny zespół profesjonalistów, którzy normalnie wykonują swoje specjalizacje, a w ramach tego świadczą również usługi z zakresu medycyny estetycznej. Na razie nie stosujemy zabiegów chirurgii plastycznej. Staramy się wykorzystać naturalne skłonności drzemiące w naszym organizmie, które pobudzamy – dla przykładu,  wprowadzamy osocze bogatopłytkowe w organizm, powodując jego poruszenie i odbudowę tego, co w nas najlepsze.

Co Państwa wyróżnia jako placówkę medyczną na tle konkurencji w naszym kraju?

Przede wszystkim, trzeba zaznaczyć, że my nie konkurujemy z nikim. Staramy się odpowiedzieć na potrzeby pacjentów, wsłuchiwać w ich oczekiwania, ale także ich edukować. Z racji wprowadzanych innowacyjnych technologii, takich jak wzbogacenie badania USG o elastografię, nasi diagności są w stanie stwierdzić na podstawie obrazu ultrasonograficznego czy dany guz ma charakter nowotworowy. Jeśli wymagane są bardziej specjalistyczne badania, przeprowadzamy je również w ramach naszej przychodni. W Zbąszyniu świadczymy wysokospecjalistyczną usługę medyczną, opartą o zaawansowaną technologię i najwyższej klasy sprzęt. Nasi pacjenci często nie wiedzą o tym, że medycyna tak prężnie się rozwija i jednym z naszych zadań jest informowanie na bieżąco o naszych możliwościach.

Jak w najbliższych miesiącach Regionalne Centrum Zdrowia w Zbąszyniu będzie się rozwijać?

Marzy nam się ośrodek badań klinicznych. Następnym poważnym etapem będzie stworzenie w ramach naszej działalności „szpitala jednego dnia”. Chcemy wprowadzić zabiegi jednodniowe przeprowadzane na w pełni profesjonalnej sali operacyjnej. Jednocześnie będziemy rozwijać w naszym laboratorium badania przedkliniczne prowadzone metodami in vitro, pozwalające obserwować uwalnianie danej substancji czynnej z postaci leku.

Rozmawiał Paweł Wala