ZŁOTA ZŁOTÓWKA

Informacje

Narodowy Bank Polski z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości wprowadza dziś do obiegu monety wykonane ze złota o nominale 1 zł. Wyglądem przypominać będą tradycyjne złotówki, które zostały wybite w 2017 roku, będą jednak znacznie większe oraz cięższe. Na tym nie koniec nowości emisyjnych, NBP przygotował także kolekcjonerskie monety-kule.

Do tegorocznych obchodów święta 11 listopada chętnie dołączają najważniejsze instytucje państwowe, w tym NBP. Jego przedstawiciele podkreślają, iż złoty jest symbolem ekonomicznej niezależności oraz stabilności, a także powodem do narodowej dumy. Okolicznościowe pieniądze trafią do sprzedaży już dziś, a ich liczba w obiegu będzie znacznie ograniczona. Złote złotówki zostały wybite w nakładzie nieprzekraczającym tysiąca sztuk, a cena jednej sztuki to 13 tysięcy złotych. Tak ograniczony rozmiar emisji z pewnością wpłynie na wzrost wartości monet w przyszłości.

Kolejną gratkę dla numizmatyków i kolekcjonerów stanowią kolekcjonerskie monety-kule, które NBP przygotował w dwóch wersjach – złotej i srebrnej. Wartość nominalna pierwszej z nich to 2018 zł, zaś drugiej – 100 zł. Na obu monetach znalazł się fragment hymnu Polski, gałązki i liście dębu oraz wizerunki dwóch orłów – tego z godła państwowego oraz tego, który był symbolem wojska w II Rzeczypospolitej. Na złotej kuli przedstawiono także m.in. rewersy monet z 1928 r. i 1966 r., które zostały wyemitowane odpowiednio z okazji dziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości oraz milenium chrztu Polski. Srebrna kula przedstawia z kolei awers monety pięciozłotowej z 1934 r. z wizerunkiem Legionów Polskich oraz rewers pieniądza z 1932 r. przedstawiającego kobietę (Polonię).

Kule, podobnie jak złotówki zostaną wyemitowane w ograniczonej ilości. Srebrnych pojawi się na rynku nie więcej niż 1918, zaś złotych – maksymalnie 100. Zapłacić za nie będzie trzeba odpowiednio 2400 zł i 54000 zł. Monety są oczywiście prawnym środkiem płatniczym, jednak trudno przypuszczać, iż znajdzie się szaleniec, który użyje monet kolekcjonerskich w jakiejkolwiek transakcji. W takiej sytuacji są one warte bowiem jedynie tyle, ile wynosi ich wartość nominalna, czyli 100 zł i 2018 zł. Monety można nabyć w oddziałach regionalnych NBP oraz na stronie internetowej Banku.

zdjęcie: NBP