POLSKA TARCZA INFORMATYCZNA

Rozwiązania IT

Niewiele czasu pozostał samorządom i całej administracji w Polsce na dostosowanie się do wymogów unijnego rozporządzenia w sprawie przetwarzania i przepływu danych osobowych (RODO) , które wchodzi w życie 25 maja 2018 . W polskich samorządach wiedza na temat tych nowych , restrykcyjnych przepisów o ochronie danych osobowych jest nadal słaba.

Podstawowym problemem sygnalizowanym głównie przez małe gminy w tej sprawie -jest brak środków finansowych , sprzętu IT oraz gminnych informatyków . Zdaniem samorządowców rozwiązaniem może być polska technologia UseCrypt , która skutecznie szyfruje dane osobowe podlegające ochronie i nie wymaga od gmin większych nakładów.

– Funkcjonalności UseCrypt odpowiadają wymogom bezpieczeństwa rekomendowanym przez czołowych polskich kryptologów. UseCrypt to dedykowana polska platforma kreowania, wymiany i współdzielenia zaszyfrowanych plików , która została pomyślana również pod katem wymagań RODO. Naszym celem i ambicją jest wspomaganie jednostek samorządu terytorialnego na drodze do wdrożeń i optymalizacji systemów ochrony danych wrażliwych. Jesteśmy dumni, że pierwszy ważny polski samorząd  jakim jest Ciechanów właśnie wybrał nasze rozwiązanie . Mamy nadzieje, że w ślad za nim  pójdą kolejne –mówi Jakub Sierakowski , członek zarządu spółki Cryptomind.

Wąskie gardła technologiczne i koszty związane z wprowadzaniem właściwych rozwiązań informatycznych pod katem nowych regulacji o ochronie danych osobowych to na razie duży kłopot dla wielu jednostek samorządu terytorialnego, a szczególnie mniejszych gmin. Jednak zdaniem samorządowców zastosowanie UseCrypt rozwiązuje ten problem i nie wymaga większych ingerencji w istniejącą strukturę IT u samorządowców , ponieważ system dla nich działa w chmurze IBM Cloud , i jest kompatybilny z urządzeniami zarówno stacjonarnymi jak i mobilnymi.

Przykładamy duże znaczenie do bezpieczeństwa i zabezpieczenia danych przy jednoczesnym korzystaniu z różnego rodzaju rozwiązań w chmurze , zaś Cryptomind SA skutecznie łączy te dwa obszary – mówi Jakub Sierakowski, członek zarządu Cryptomind SA.

System szyfrowania danych UseCrypt jest jedynym w pełni polskim systemem szyfrującym który uzyskał pozytywną opinię Wojskowej Akademii Technicznej i państwowego Instytutu Łączności jak również jest prawnie chroniony przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).

Dla nas nie bez znaczenia jest również fakt, że system UseCrypt jest oparty o autorskie i w pełni polskie rozwiązania. To ważne, bo poza przygotowaniem naszego miasta  do skutecznego zarządzania danymi wrażliwymi  naszych mieszkańców  przyczyniamy się również do rozwoju polskich innowacyjnych technologii, które nawiązują do wspaniałych przedwojennych tradycji, m.in. złamania kodów niemieckiej Enigmy przez trzech genialnych polskich kryptografów, co skróciło – o przynajmniej dwa lata – II wojnę światowa – mówi prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.