Polski Kongres Przedsiębiorczości

 

,,Dalej niż północ”

Najbliższa edycja największego mobilnego wydarzenia gospodarczego w kraju odbędzie się w dniach 24-25 października 2019 roku, miastem gospodarzem VII Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości będzie w tym roku Olsztyn.

Zakres tematyczny VII Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości zawiera blisko 30 paneli dyskusyjnych, które swoją tematyką obejmą najistotniejsze kwestie z punktu widzenia polskiej oraz europejskiej gospodarki. Zagadnienia obejmują takie tematy, jak innowacyjność, rozwój samorządów regionalnych oraz lokalnych, nowoczesne usługi dla biznesu, ekspansję zagraniczną, szkolnictwo wyższe, energetykę, medycynę czy przemysł 4.0.

W trakcie wydarzenia firmy, uczelnie czy samorządy będą miały możliwość zaprezentowania swoich produktów, usług czy terenów inwestycyjnych w ramach strefy wystawienniczej.

Po raz pierwszy zorganizowana zostanie również Scena Otwarta Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, podczas której rozstrzygnięty zostanie konkurs dla najlepszych startupów działających w Polsce. Szczegóły przedsięwzięcia zostaną przekazane w najbliższym czasie. Scena Otwarta to także przestrzeń debat oraz wystąpień gości specjalnych, którzy wezmą udział w kongresie.

Konkurs dedykowany jest startupom oraz zespołom działającym przy wyższych uczelniach, które opracowały innowacyjną technologię, służącą rozwojowi przemysłu oraz społeczeństwa. Celem konkursu jest przyznanie Nagrody Jury oraz Nagrody Publiczności dwóm najlepszym zespołom. Oprócz przewidywanej nagrody finansowej, laureat wybrany przez Jury otrzyma nagrodę w postaci uproszczonej ścieżki kwalifikacji do programu akceleracyjnego Fundacji MIT Enterprise Forum Poland – Głównego Partnera Merytorycznego konkursu. Zgłoszenia są przyjmowane od 1 lutego do 14 września. Spośród nadesłanych aplikacji jury konkursu wybierze 10 najlepszych pomysłów, których przedstawiciele będą mieli okazję zaprezentować swoje rozwiązania podczas Sceny Otwartej VII Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości i starać się o dwie nagrody.

Już teraz zachęcamy Państwa do zaplanowania swojego uczestnictwa podczas Kongresu i śledzenia najnowszych informacji.

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Krajowej Izby Gospodarczej oraz Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.

 VI Polski Kongres Przedsiębiorczości. Poznań 2018.

24 i 25 września odbyła się kolejna, szósta już edycja jednego z największych wydarzeń gospodarczych w kraju. W tym roku przedstawiciele biznesu, nauki i samorządów spotkali się w stolicy polskiej przedsiębiorczości – Poznaniu.

Kongres otworzyła ceremonia inauguracyjna, podczas której głos zabrała m.in. Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwiga Emilewicz. Podkreślała, iż jednym z czynników najmocniej wpływających na rozwój gospodarki jest zaangażowanie lokalnych przedsiębiorców. Wyraziła również nadzieję, iż Poznań oraz całe województwo wielkopolskie pozostanie świetnym miejscem do prowadzenia biznesu.

Przez 2 dni Międzynarodowe Targi Poznańskie stały się areną wymiany myśli na tematy w różny sposób związane z szeroko pojętą przedsiębiorczością. Podczas 25 paneli dyskusyjnych pochylono się nad niemal wszystkimi gałęziami gospodarki, nie unikając niewygodnych tematów. Dyskutowano chociażby o sposobach na zwiększenie skuteczności w ściąganiu należności przez przedsiębiorstwa, nie ryzykując utraty klientów czy o charakterystyce przemysłu medycznego, w którym pacjenci traktowani są jako klienci o szczególnych potrzebach. W rozmowach brali udział przedstawiciele branż bezpośrednio związanych z omawianym zagadnieniem, dlatego dyskusje pod względem merytorycznym stały na bardzo wysokim poziomie.

Uczestnicy Kongresu w przerwach pomiędzy konferencjami mogli zapoznać się z bogatą ofertą wystawców, którzy chwalili się swoimi najlepszymi produktami i technologiami. Jednym z motywów przewodnich wydarzenia były innowacje, dlatego na wielu stoiskach można było podziwiać pracę najnowocześniejszych robotów czy obejrzeć najnowsze modele ekskluzywnych samochodów.

Bardzo przyjemnym momentem dla wielu uczestników była ceremonia wręczenia nagród gospodarczych. Rada Programowa Kongresu doceniła wszystkie podmioty, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki, podwyższają standard życia Polaków, wdrażają wiele innowacji czy prowadzą biznes ze szczególną troską o środowisko naturalne.

Znakomitą okazją dla laureatów do pochwalenia się swoimi wyróżnieniami była uroczysta gala, która odbyła się w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Imprezę prowadzili dziennikarze Polsatu, Katarzyna Szostak i Przemysław Talkowski, a wieczór dodatkowo uświetnił swoim niesamowitym występem Marcin Wyrostek wraz z zespołem Corazon.

W ciągu dwóch dni trwania Kongresu, Międzynarodowe Targi Poznańskie gościły blisko 1000 przedstawicieli biznesu, nauki i samorządu. Wydarzenie umożliwiło uczestnikom zacieśnienie współpracy pomiędzy sektorami, co może i powinno skutkować tak potrzebną synergią tych środowisk. Tylko aktywna współpraca reprezentantów tych kluczowych obszarów jest w stanie zagwarantować polskiej gospodarce realny wzrost poparty coraz większą liczbą wdrażanych innowacji. Miejmy nadzieję, że podczas VI edycji Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości nawiązano mnóstwo znajomości, które staną się kołem zamachowym polskiej ekonomii.