AMBASADORZY BIZNESU

Gospodarka Informacje Samorząd

Nazywana „małymi mazurami” Wielkopolski, malownicza i prężnie rozwijająca się Gmina Międzychód wciąż zaskakuje. Aktywni, myślący globalnie pracownicy samorządu i otwarci na zmiany mieszkańcy to mieszanka idealna. Powstaje pytanie, dlaczego takich gmin jest tak mało?

Gmina Międzychód w tym roku przeznacza 19 mln zł na inwestycje, z czego aż 10 zostanie przeznaczonych na modernizację dróg. Plany sięgają również odnowienia byłego ośrodka wypoczynkowego w Mierzynie, polegającego na rewitalizacji plaży oraz otaczających ją budynków, uzupełnionych małymi atrakcjami wodnymi. Plaża ma zostać oddana do użytku już na początku czerwca. Ponad 30 procent wydatków gminy jednakże będzie przeznaczone na rozwój szkolnictwa. – Udało się nam pozyskać 2 mln zł na dodatkowe zajęcia z biologii, fizyki i chemii. Docelowo poprawi to warsztat nauczycieli, a przede wszystkim powinno powodować, że młodzież będzie chętniej uczęszczać na zajęcia – mówi burmistrz Międzychodu, Krzysztof Wolny. W tak małej, bo liczącej 18 tys. mieszkańców gminie, samorząd przeznacza ponad milion złotych na działanie stowarzyszeń i klubów sportowych. – Nasza młodzież częściej i aktywniej spędza czas z rówieśnikami, integrując się, nie siedząc w domu przed komputerem czy telewizorem. Dzięki temu zauważyliśmy, że znacznie spadła ilość zgłoszeń dotyczących wandalizmu – mówi burmistrz. Miasto, położone pośród 100 jezior, dofinansowuje również naukę pływania na basenie dla ok. 900 dzieci rocznie. Matki mogą liczyć na becikowe dla ciąż mnogich, wprowadzone zostały w pełni finansowane wyprawki dla dzieci klas pierwszych oraz przedszkoli. Do przyszłego roku ma ruszyć budowa bloków wielorodzinnych na ok. 60 mieszkań. Ogromnym sukcesem samorządu jest zagospodarowanie terenów inwestycyjnych. – Do końca roku będziemy mieli ponad 1700 nowych miejsc pracy. W zeszłym roku na naszym terenie pracę rozpoczęła firma Balco ze Szwecji, a w tym roku amerykański koncern Marmite. Właśnie rozpoczyna się budowa kolejnego nowego zakładu pracy niemieckiego koncernu mebli tapicerowanych. Będziemy potrzebowali ponad 700 pracowników i mamy nadzieję, że uda nam się ich sprowadzić – dodaje Krzysztof Wolny. Aktualnie pozostało jeszcze ok. 40 ha terenów inwestycyjnych z dostępem do wszystkich mediów, gotowych do zagospodarowania.

 

Ekologia też jest ważna

Władze Międzychodu wprowadziły dopłaty proekologiczne. – Jesteśmy nastawieni na pomoc mieszkańcom we wprowadzaniu zmian. Nasi mieszkańcy korzystają z dopłat do wymiany pieców na gazowe, pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, przydomowych oczyszczalni ścieków i przyłączy kanalizacyjnych, a w tym roku proponujemy jeszcze uchwałę o dopłatach do pieców piątej generacji – wylicza burmistrz. Konsekwentne i skrupulatne zarządzanie środkami finansowymi, inwestycje tylko w te elementy, które pomnażają kapitał, zaowocowały znacznymi oszczędnościami pozwalającym na ogromne wsparcie dla mieszkańców.

Uczymy się od najlepszych

W przeciągu trzech lat wartość inwestycji wzrosła prawie trzykrotnie, od 6 do ponad 18 mln zł rocznie. Przez lata gmina nie wzięła ani złotówki kredytu, a udało się spłacić ponad 10 mln zł zadłużenia. Nadwyżka dochodów to ponad 20 mln zł, nie licząc dodatku w postaci 500+.

Działamy długoterminowo, ucząc się od najlepszych – mówi burmistrz. Międzychodzianie od 100 lat mogą poszczycić się pysznymi, regionalnymi produktami spożywczymi, takimi jak regionalne gołąbki, tworzone według historycznej receptury czy dżemy. – Chcemy zacząć zdobywać rynek kanadyjski oraz afrykański naszymi przetworami owocowo-warzywnymi. Prowadziliśmy już wstępne rozmowy z przedstawicielami ambasad w naszym kraju. Mamy nadzieję, że ludzie na całym świecie będą mieli możliwość zasmakować pysznych i zdrowych produktów z Międzychodu, bez jakichkolwiek konserwantów. Chcemy być ambasadorami lokalnego biznesu – z dumą dodaje K. Wolny. Otwartość, zaangażowanie i nietuzinkowe, biznesowe nastawienie pracowników gminy wyróżnia się na arenie ogólnopolskiej. Przepisem na sukces gminy jest również unikanie zbędnej biurokracji, dzięki czemu mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą załatwiać większość spraw od ręki.

Wojciech Grabarczyk