DO BIZNESU, GOTOWI, START

Samorząd

Radomsko stawia nie tylko na dużych przedsiębiorców, ale także na młodych ludzi z pomysłami na biznes. O tym, jak samorząd wspiera mieszkańców w osiąganiu swoich celów mówi prezydent Jarosław Ferenc.

Jak rozwija się Państwa podstrefa ekonomiczna?
Podstrefa SSE w naszym mieście dynamicznie rozwija się już od wielu lat. Zainwestowało w nią już kilkanaście różnych firm: od producentów sprzętu AGD po firmy zajmujące się opakowaniami z tektury. Kolejnych chętnych nie brakuje, na bieżąco jesteśmy w kontakcie z firmami. Obecnie inwestorzy zajmują 140 hektarów i zatrudniają ponad 5 tys. osób. Do końca tego roku chcielibyśmy rozszerzyć strefę o kolejne 40 ha.

A jak Państwo dbają tych, którzy dopiero chcą założyć swoją firmę?
Poprzez program „Starter Radomsko”. To zadanie, które od początku mojej kadencji chciałem zrealizować, dając szanse młodym przedsiębiorcom na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Ten inkubator przedsiębiorczości ma być bazą wiedzy i miejscem, gdzie przyszli biznesmeni znajdą pomoc. Chcieliśmy w pierwszym etapie wejść z nimi w dyskusję, żeby wiedzieć czego potrzebują i co miasto musi dla nich zrobić. Chcieliśmy być z nimi w stałym kontakcie – stąd decyzja o umieszczeniu siedziby w urzędzie miejskim. Mają tam do dyspozycji kilka pomieszczeń, gdzie odbywają się regularnie szkolenia z zakresu motywacji, wzrostu przedsiębiorczości i szkoleń wprowadzających dla tych, którzy myślą o własnym biznesie. Staramy się, żeby odbywały się przynajmniej raz w miesiącu.

Jakie działania Państwo podejmują, aby podnieść komfort mieszkańców?
Priorytetem dla nas jest budowa parku wodnego Radomsko. Ma to być kompleks złożony z kilku basenów. Naszym zdaniem to jedna z największych potrzeb miasta w danym momencie. Mamy na ten cel zarezerwowane 7 mln zł z funduszy unijnych. Przygotowaliśmy już koncepcję i wizualizację oraz ogłosiliśmy przetarg. Pierwsza łopata przy budowie tego parku zostanie wbita w ziemię jesienią tego roku. Chcemy wyremontować główną ulicę starego miasta – ulicę Reymonta zwężymy kosztem chodników. Dodatkowo wprowadzimy elementy małej architektury. Zamierzamy również w tym roku przebudować 17 przystanków autobusowych, aby przekształcić je w przystanki informacyjno-multimedialne. Na to pozyskaliśmy 9 mln zł z RPO. Darmowa komunikacja dla uczniów działa u nas od 1 stycznia tego roku, korzystają z niej wszyscy, którzy nie ukończyli jeszcze szkoły średniej. Od początku wydaliśmy ponad 2 tys. kart elektronicznych uprawniających do korzystania z niej. To zaowocowało zwiększonym zainteresowaniem komunikacją miejską. Musieliśmy pomyśleć o nowych rozwiązaniach – na przykład w 8 nowych autobusach hybrydowych pojawią się ładowarki do telefonów.

Dziękuję za rozmowę