Gmina dla miłośników jazdy na siodle

Samorząd

Kawęczyn to niewielka gmina w województwie wielkopolskim, jej atutem jest stworzenie środowiska dla wielbicieli jazdy konnej. To jedna z niewielu gmin w kraju, w której opracowana została strategia ekorozwoju gminy, którą charakteryzuje uspołeczniony charakter, gdyż bezpośredni wpływ na jej opracowanie mieli sami jej mieszkańcy.

Działania gminy skierowane są na rozwoju infrastruktury przez co wyróżnia się ona wysokim stanem wyposażenia w bazę techniczną. Kawęczyn od 1996 r. jest członkiem Konińskiej Izby Gospodarczej, która daje możliwość tworzenia korzystnych warunków pod inwestycję i nawiązywanie kontaktów z przedsiębiorcami. Od 2011 roku należy do Tureckiej Izby Gospodarczej. Na uwagę zasługuje  fakt, iż 2000 roku gmina wraz z KIG była organizatorem misji gospodarczej do Włoch w celu pozyskania kontaktów z samorządem gospodarczym, rolniczym oraz lokalnym.

Kawęczyn to gmina typowo rolnicza. Życie gospodarcze opiera się na uprawie zbóż , użytków zielonych i produkcji mleka. Jej rolniczy charakter tworzy zaplecze przetwórstwu rolno-spożywczemu. Na jej terenie działalność gospodarczą prowadzą 183 podmioty gospodarcze.

Gmina jest rajem dla rowerzystów i koniarzy. Szczęśliwa liczba 13 szlaków jeździeckich, zachęca do aktywnego spędzania czasu. Z uzyskanego dofinansowania w ramach osi 4 Leader  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013 tzw.  „małych projektów”, gmina wprowadziła udogodnienia w formie oznakowania szlaków pieszych, rowerowych oraz konnych.

Wójt Kawęczyna – Jan Nowak może pochwalić się zdobytymi przez gminę nagrodami i wyróżnieniami, m.in. pucharem prezesa Konińskiej Izby Gospodarczej za promocję małej przedsiębiorczości wiejskiej, a także jedenastoma Tytułami „Hit Samorządowo-Gospodarczy” za promocję walorów gospodarczych, kulturalnych i turystycznych Wielkopolski oraz tytułem i certyfikatem „Gmina Fair Play 2002’’.

Prężnie działają tu Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze startujące według międzynarodowego regulamin CTIF. Sześciokrotnie zdobyły one tytuł Mistrza Polski, a w roku  2015 podczas XX Międzynarodowych Spotkań Drużyn Pożarniczych startujących według regulaminu CTIF po raz pierwszy  reprezentacja  Polski z Gminy Kawęczyn zdobyła tytuł Mistrza Świata.

Należy wspomnieć, iż na terenie Gminy Kawęczyn znajdowało się największe wiejskie Getto żydowskie w Polsce. Władze samorządowe, chcąc zachować lokalne dziedzictwo kulturowe i historyczne, upamiętniły to miejsce  pamiątkową tablicą  i sprawuję nad nim opiekę.  

Wzorcowa działalność i konsekwencja prowadząca do ciągłego rozwoju zaowocowały nominacją do tytułu Lider Rozwoju Regionalnego 2016.