Janowiec ozdobą Lubelszczyzny

Samorząd

Niewielka gmina Janowiec położona jest na terenie województwa lubelskiego, na lewym brzegu Wisły. Lokalizacja jest ogromnym atutem gminy, która może pochwalić się niezwykłymi walorami przyrodniczo-krajobrazowymi. Jednak nie tylko piękne widoki stanowią jej zaletę.

Janowiec wyróżnia się na tle innych gmin, ponieważ podejmuje działalność na wielu obszarach. Niepowtarzalna przyroda w rejonach Wisły oraz ruiny monumentalnego gotycko-renesansowego zamku z początku XVI i kościoła z początku XVI przyciągają turystów i zachęcają do organizowania różnych przedsięwzięć kulturalnych. – Zwracamy dużą uwagę na obiekty rekreacyjne. Posiadamy szereg atrakcji np. trasy piesze, rowerowe i konne, boiska dla młodzieży, ścianki wspinaczkowe, zalew ze strzeżonym kąpieliskiem czy dwie przeprawy promowe przez Wisłę łączące nas z Kazimierzem Dolnym. Ponadto dbamy o ochronę środowiska wprowadzając nowoczesne rozwiązania: uruchomiliśmy projekt eco-energia, dzięki któremu zainstalowano blisko 300 instalacji solarnych i kilkadziesiąt ekologicznych pieców u mieszkańców. Na terenie naszej gminy jest jedna z najnowocześniejszych w Polsce i na świecie firm popularyzujących technologię efektywnych mikroorganizmów jako wysoce efektywnej metody regeneracji zniszczeń cywilizacyjnych.  Możemy się także pochwalić parkiem tematycznym „Magiczne ogrody”, który przyciąga całe rodziny – mówi wójt Jan Gędek.

Tutaj każdy mieszkaniec może liczyć na pomoc, nie tylko urzędników ale i samego wójta, który zawsze wysłucha i służy dobrą radą. – Urzędnicy muszą być dla ludzi, a nie odwrotnie. Warto pamiętać, że kierownikiem wójta jest jego wyborca, czyli mieszkaniec i pamiętając o tym, można dopiero przystępować do pracy – tłumaczy wójt.

W gminie od lat pielęgnuje się tradycje, czego przykładem są organizowane co roku dożynki. Prócz tego każdy znajdzie jakąś atrakcję dla siebie. Parady motocyklowe, święto wina, dni Janowca, cykliczne interpretacje muzyki poważnej, festiwal orkiestr dętych czy też festiwal filmowy „Dwa Brzegi”, to tylko niektóre z międzynarodowych wydarzeń, których organizacji podejmuje się gmina. Z roku na rok coraz bardziej podkreślana jest różnorodność działań, a wszystko po to, by ubarwić życie mieszkańcom oraz zachęcić turystów do korzystania z dobrodziejstw Janowca.

W Janowcu prowadzone są również prace, które poprawiają komfort życia ludzi. Regularne remonty dróg, budowa nowych obiektów i rewitalizacja obecnych czy dbałość o ekologię np. poprzez projekt eco-energia.

Różnorodność działań w Janowcu została zauważona poprzez nominację do tytułu Lidera Rozwoju Regionalnego 2015.