Jedyna taka twierdza w Europie

Informacje Samorząd

Kostrzyn nad Odrą cały czas przypomina że, jego historia zaczęła się zanim zawitał tu festiwal Woodstock.  O przeszłości miasta i przyszłości jego największego zabytku   z burmistrzem Kostrzyna Andrzejem Kuntem, rozmawia Krzysztof Kozioł.

Panie Burmistrzu jak wyglądały dzieje Kostrzyna nad Odrą  ?

– Dzieje miasta rozpoczęły się oczywiście dużo wcześniej (prawa miejskie Kostrzyn otrzymał w XIV w.), ale budowa twierdzy to wiek XVI, a jej założycielem był margrabia Jan von Hohenzollern, jeden z synów Księcia Pruskiego Joachima. W ten sposób Kostrzyn stał się stolicą Nowej Monarchii. Położenie miasta i twierdzy oraz jej znaczenie strategiczne sprawiły, że w czasie różnych wojen w Europie przez wieki wielokrotnie przebudowano miasto, ale warto dodać, że do marca 1945 roku, żadna z armii europejskich nie była w stanie twierdzy zdobyć. Natomiast 30 marca 1945 roku Miasto Kostrzyn praktycznie przestało istnieć w wyniku działań wojennych. Według niektórych źródeł, było to najbardziej zniszczone miasto w Polsce, oczywiście w nowych powojennych granicach.

A jaki jest stan samej twierdzy? Ile pochłonęła dotychczasowa renowacja , a ile jeszcze trzeba będzie wydać ?

-Kostrzyn przed wojną składał się z Nowego Miasta i Starego Miasta. Stare Miasto położone w obrębie Twierdzy Kostrzyn jest do dzisiaj nieodbudowane i stanowi specyficzną atrakcję turystyczną określaną słowami „Kostrzyńskie Pompeje”. Jest to teren, który uzbroiliśmy w infrastrukturę wodno- kanalizacyjną, niedługo będzie tam gaz. Stare miasto w całość stanowi ofertę inwestycyjną, oczywiście z rygorami planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego i studium rewitalizacji. Natomiast zachowane elementy twierdzy są systematycznie odbudowywane i przywracane turystom w oparciu o szeroko pojęte fundusze unijne i środki z MKIDN . Inwestując w  rożnych etapach ok. 15 mln złotych, odrestaurowaliśmy wiernie Bastion Filip, Bramę Chyżańską z mostem, Bramę Berlińską, promenadę von Kattego i część murów  Kurtynowych. Przed nami zadanie największe- Bastion Król, jedyny taki w Europie ze swojej epoki. Otrzymane z Interreg ok 400 tys. złotych pozwoliło nam wykonać dokumentację techniczną według, której mamy nadzieję w następnych latach, tę piękną fortyfikację uratować i przywrócić społeczeństwu.

Jak staracie się przyciągnąć inwestorów którzy mogliby was w tym wspomóc?

– Jak wspominałem teren Starego Miasta jest częścią oferty inwestycyjnej Kostrzyna nad Odrą, którą to prezentujemy na wszystkich nośnikach, przy okazji różnych targów, konferencji oraz w dużych międzynarodowych projektach unijnych. Nasze miasto  pełniło rolę lidera dwóch projektów, których celem było stworzenie sieci fortyfikacji europejskich rejonu morza Bałtyckiego (Baltic Fort Route) oraz Europy środkowej (Forte Cultura). W dziele rewitalizacji twierdzy niewątpliwie pomaga nam szybki rozwój gospodarczy, którego motorem jest Kostrzyńsko- Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, a wymiernym efektem działania strefy w naszym mieście jest ponad 20 nowych zakładów, ok. 4 tysiące miejsc pracy i ponad 2 miliardy zainwestowanego kapitału.

Jakie są największe wydarzenia kulturalne  w mieście?

– Muszę podkreślić, że w Kostrzynie nad Odrą z rozmachem działają takie instytucje kulturalne jak Kostrzyńskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Twierdzy oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Razem tworzą bogatą ofertę spędzania wolnego czasu mieszkańcom oraz naszym gościom, szczególnie sąsiadom zza Odry, jako że wiele projektów realizujemy w partnerstwie ze stroną niemiecką.  Niewątpliwie największymi wydarzeniami w naszym mieście są: Festiwal Przystanek Woodstock, majowe Święto Miasta, Dni Twierdzy, Strefa Dobrej Muzyki, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski kadetów i juniorów w zapasach w stylu klasycznym, Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego, Sztuka na Granicy, mecze I ligi tenisa stołowego.

Dziękuję za rozmowę