KILKA POWODÓW, DLACZEGO PRUDNIK !

Samorząd

Turystyka

 1. Malownicze położenie miasta w południowej części województwa opolskiego, niedaleko granicy z Republiką Czeską, u podnóży Gór Opawskich.
 2. Miasto jest przyjazne turystom co potwierdza przyznana w 2015 roku nagroda za najlepszy produkt turystyczny województwa opolskiego „Prudnicka granica cudów – niezapomniana przygoda w Górach Opawskich”.
 3. Wieża Woka to najstarsza wieża prywatnego zamku w obecnych granicach naszego kraju.
 4. Sanktuarium św. Józefa to miejsce szczególne, związane z postacią Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
 5. Amatorzy aktywnego wypoczynku znajdą w pobliżu miasta kilkadziesiąt kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, w tym najbardziej znany i najdłuższy Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza, liczący ponad 400 km.

Inwestycje

 1. Gmina Prudnik może poszczycić się jednym z najlepszych wskaźników pozyskiwania środków zewnętrznych w województwie.
 2. Zrealizowano trzy etapy rewitalizacji miasta, stworzono infrastrukturę turystyczną, wyremontowano zabytki, a obecnie dobiega końca budowa kompleksu sportowego, w którym znajdzie się m.in. kryta pływalnia.

Przedsiębiorczość

 1. Dzięki zaangażowaniu władz Gminy Prudnik część terenów w mieście  zostało włączone do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
 2. W zabytkowym kompleksie dawnego zakładu włókienniczego ulokował się światowy potentat Henniges Automotiv produkujący elementy samochodowe.

 

Ludzie

 1. Z Prudnikiem związane są takie postacie jak o. Jan Góra OP twórca ośrodków duszpasterskich w Jamnej i Polach Lednickich oraz Stanisław Szozda znany kolarz.
 2. Prudniccy turyści zrzeszeni w PTTK są najaktywniej działającym oddziałem w województwie opolskim organizując każdego roku wiele imprez.
 3. Aktywnie działające stowarzyszenia senioralne były inicjatorami włączenia Prudnika do Krajowej Sieci Miast Cittaslow, co ostatecznie udało się zrealizować w 2015 r.

Imprezy

 1. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego zalicza się do największych wydarzeń tego typu w naszym kraju. Impreza ma już ponad 20 lat tradycji i każdego roku zrzesza ponad 300 wystawców z Polski i Republiki Czeskiej.
 2. Targi Przedsiębiorczości i Rzemiosła Inter Region „Dom i Ogród” największa impreza w województwie opolskim związana z asortymentem budowlano ogrodowym.
 3. Rajd Maluchów jedna z największych imprez turystycznych w kraju dedykowana dla najmłodszych.
 4. Memoriał im. Stanisława Szozdy organizowany na pamiątkę znanego kolarza, raz na dwa lata przekształca się w Mistrzostwa Polski w Kryterium Ulicznym.
 5. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy największe jazzowe wydarzenie w województwie opolskim.

Wszystko to sprawia, że Prudnik jest miastem przyjaznym i pozytywnym, które może zainteresować każdego i każdy poczuje się tu dobrze.