Małe miasto, duże możliwości

Samorząd

Międzyrzec Podlaski położony jest w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, u zbiegu rzek: Krzny Północnej, Krzny Południowej i Piszczki. Oprócz rzek, łączą się tu trzy kultury – polska, żydowska i rosyjska – tworząc bogatą i sięgającą 600 lat wstecz historię miasta. 

Obecnie Międzyrzec Podlaski liczy ponad 17 tys. mieszkańców. Wyróżnia go doskonałe położenie. W jego obrębie krzyżują się ważne szlaki komunikacyjne: droga krajowa nr 2 Świecko-Poznań-Warszawa-Terespol z drogą krajową nr 19 Kuźnica Białostocka- Białystok- Lublin-Rzeszów. Przez Międzyrzec Podlaski przebiega także zmodernizowana linia kolejowa E 20 łącząca Berlin z Moskwą. Miasto od lat jest jasnym punktem na kulturalnej mapie Polski. To stąd pochodzą znane osobistości: podróżniczka Elżbieta Dzikowska, znakomita piosenkarka Sława Przybylska, aktor Mieczysław Kalenik (odtwórca legendarnej roli Zbyszka w „Krzyżakach”), a także znany artysta Henryk Burzec. Można tu obejrzeć unikatową ekspozycję jego rzeźb.

Sprawnie funkcjonuje także Miejski Ośrodek Kultury. Pod jego egidą działają stałe sekcje artystyczne, reprezentujące różne dziedziny sztuki. MOK jest także organizatorem licznych wydarzeń kulturalnych o zasięgu zarówno lokalnym jak i ogólnopolskim.

Ponadto, Międzyrzec Podlaski posiada bogatą ofertę turystyczną m.in. zabytkowy pałac Potockich otoczony klimatycznym parkiem, piękny rynek, zabytkowe kościoły. Szczególną atrakcją jest kompleks Międzyrzeckie Jeziorka, czyli dwa połączone ze sobą akweny zlokalizowane na obrzeżach miasta. Znajduje się tu stanica żeglarska, gdzie można wypożyczyć sprzęt wodny, trzypoziomowa plaża i kąpielisko, a tuż nad wodą stok narciarski z wyciągiem, jeden z niewielu tego typu obiektów  w Polsce. Co więcej, władze miasta nie zapominają także o aktywności sportowej. W trakcie budowy jest nowoczesny pawilon sportowy przy stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Największą zrealizowaną w 2015 roku inwestycją jest warta prawie 8,5 miliona złotych modernizacja miejskiej oczyszczalni ścieków. W planach jest także kolejny etap rewitalizacji Zespołu Pałacowo-Parkowego i budynku pałacu Potockich oraz termomodernizacja krytej pływalni. Władze miasta rozpoczęły też działania zmierzające do budowy wschodniej obwodnicy Międzyrzeca.

Miasto jest idealnym miejscem do rozwoju przedsiębiorczości. Posiada około 24 hektary gruntów doskonałych pod inwestycje. Międzyrzecka Strefa Nowoczesnych Usług i Produkcji (o powierzchni 9,5 ha), na której rozpoczęły działalność pierwsze podmioty, zlokalizowana jest w pobliżu drogi krajowej nr 2. Teren jest kompleksowo uzbrojony. Z kolei przy ul. Siteńskiej utworzona została podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK  Mielec, dzięki czemu firma Wipasz wybuduje tutaj zakład pracy. W pobliżu podstrefy znajduje się 3,6 ha terenów inwestycyjnych. Ponad 2 hektary gruntów przeznaczonych pod rozwój turystyki i rekreacji czekają na inwestorów w obrębie Międzyrzeckich Jeziorek.

W tym roku, miasto zostało nominowane do tytułu Lidera Rozwoju Regionalnego, ogólnopolskiego programu nagradzającego najprężniej działające samorządy.