MAŁE MIASTO – DUŻY POTENCJAŁ

Samorząd

Grójec to miasto powiatowe leżące w województwie mazowieckim. Jego okolice to najważniejszy polski region uprawy i przetwórstwa jabłek, a jabłko grójeckie to oficjalny produkt tradycyjny. Nieustanny wzrost zadowolenia mieszkańców oraz ciągły rozwój to wartości, którymi kierują się pracownicy Urzędu Miasta i Gminy z burmistrzem Jackiem Stolarskim na czele.

 

Grójec położony jest w centralnej Polsce, 45 km od Warszawy. Krzyżują się tutaj dwie arterie komunikacyjne – drogi krajowe nr 7 Warszawa-Kraków i nr 50 Mińsk Mazowiecki-Sochaczew. – Grójec oferuje atrakcyjne tereny inwestycyjne i na ich potencjale chcielibyśmy się skupić w przyszłości, nie zapominając przy tym o podnoszeniu jakości życia mieszkańców – mówi burmistrz Jacek Stolarski. Korzystne warunki stwarzane są zarówno mieszkańcom, jak i przedsiębiorcom. Daje się tutaj wyczuć dobry klimat do inwestycji, widoczne jest rozwinięte zaplecze przemysłowe, a to stanowi solidny fundament dla rozwoju przedsiębiorczości. Posiadane przez miasto wolne tereny inwestycyjne w Słomczynie to idealna lokalizacja pod budowę centrum logistycznego, magazynów, bądź zakładów produkcyjnych. O ich atutach świadczy bliskość stolicy i międzynarodowego lotniska im. Fryderyka Chopina oraz dobre połączenie komunikacyjne z innymi regionami kraju. W pobliżu oferowanych terenów inwestycyjnych działają: giełda samochodowa w Słomczynie, tor wyścigowy w Słomczynie, Grójeckie Centrum Logistyczne, na terenie którego znajdują się – siedziba Oddziału Celnego, agencji celnych i Truck Arena Grójec, która oferuje kompleksową obsługę kierowców i firm transportowych. W rejonie grójeckim swój kapitał zainwestowali już m.in. jeden z największych producentów foteli samochodowych w Europie – Faurecia Automotive Polska, Ferrero Polska, Jadar PepsiCo, Peter Renz.

Gospodarka oparta jest tu na przemyśle owocowo-przetwórczym i sadownictwie – 50 proc. obejmuje powiat grójecki w skali całego kraju – to tak zwane „zagłębie sadownicze”. Region grójecki należy zakwalifikować do przodujących w Polsce w zakresie produkcji, technologii, a także jakości produkowanych owoców. Jabłka grójeckie, które są produktem regionalnym swoje zalety zawdzięczają warunkom glebowym i klimatycznym, z których pochodzą. Intensywnie rozwiniętymi sektorami są również handel i usługi.

Władze systematycznie podwyższają standard życia mieszkańców poprzez poprawianie estetyki miasta – dbanie o zieleń miejską i parki. W mieście prężnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne i jednorodzinne. Z podejmowanych działań mieszkańcy mogą skorzystać bezpośrednio – gmina kreuje kulturę i sport.  Dużo wysiłku kładzie się na utrzymanie szkół i budowę dróg miejskich. Miasto i Gmina Grójec liczy 25 tysięcy mieszkańców, którym w mieście żyje się dobrze, a co ważne znajdują w nim stabilne miejsce zatrudniania.

Martyna Motylska