MAMY ARGUMENTY

Informacje Samorząd

Dla rozwoju regionalnego ważne jest, aby z reguły długi i skomplikowany proces inwestycyjny przebiegał jak najsprawniej. To jeden ze sposobów, dzięki którym władze Międzychodu przyciągają inwestorów. O sukcesach i rozwoju gminy mówi burmistrz Krzysztof Wolny.

 

Jak Pan podsumuje ostatni czas dla Międzychodu?

Był to bardzo dobry czas dla naszej gminy. Wykorzystując dobrą koniunkturę gospodarczą, zadbaliśmy o podwaliny wieloletniego rozwoju. Wybudowaliśmy obwodnicę przy terenach inwestycyjnych w Łowyniu oraz podjęliśmy wyzwanie uchwalenia planów zagospodarowania przestrzennego dla znacznej części gminy. Powstała podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zbudowaliśmy nowy obiekt przedszkola i to ze sztucznym stokiem narciarskim dla przedszkolaków oraz nową salę gimnastyczną przy jednej ze szkół. Jako pierwsi w kraju zrezygnowaliśmy z odpłatności za gminne przedszkola. Mocno wspieramy organizacje pozarządowe, przekazując w ramach dotacji corocznie kwotę miliona złotych. To się przekłada na doskonałe warunki do życia właśnie u nas, w wielkopolskiej „krainie stu jezior”.  Do tego dochodzą wspaniałe walory przyrodnicze skraju Puszczy Noteckiej oraz korzystne położenie komunikacyjne.

Co udało się osiągnąć na poziomie gospodarczym?

Myślę, że nasz szybki rozwój zaskoczył nie tylko sąsiednie gminy, ale i naszych mieszkańców. Na terenie gminy powstały dwa duże zakłady produkcyjne z kapitałem zagranicznym, dające mieszkańcom dobrze płatne miejsca pracy blisko domu. W przyszłym roku ma powstać kolejny, zatrudniający 1200 pracowników. To przekłada się na widoczny wzrost zamożności mieszkańców i zadowolenie z życia rodzinnego. Międzychód staje się szybko znaczącym ośrodkiem gospodarczym pogranicza wielkopolsko-lubuskiego.

Na VI Polskim Kongresie Przedsiębiorczości w Poznaniu, gmina Międzychód obroniła tytuł Lidera Rozwoju Regionalnego. Jaki jest przepis na sukces?

Codzienna praca i wyznaczanie sobie jasnych celów do osiągnięcia. Ważne, by zapraszając inwestorów do współpracy mieć argumenty, dlaczego właśnie tutaj warto inwestować. My ich mamy naprawdę wiele – bliskość Poznania i Berlina, najniższe podatki lokalne w okolicy, aktywna polityka prorodzinna, doskonałe zaplecze rekreacyjno-sportowe czy wsparcie dla aktywnego spędzania czasu wolnego. U nas sztab wyspecjalizowanych urzędników wspiera inwestorów od samego początku inwestycji do jej pomyślnego zakończenia.

Mamy za sobą wybory samorządowe. Jakie plany na przyszłość Międzychodu mają władze?

Chcemy utrzymać tempo i nadal pozyskiwać inwestorów, najchętniej z branży logistycznej albo przemysłu drzewnego, który ma przed sobą duże perspektywy w obliczu zbliżającego się odnawiania drzewostanu Puszczy Noteckiej. Chcemy zachęcić do zamieszkania u nas nowych mieszkańców, oferując im nowe miejsca pracy i korzystne warunki życia dla rodzin z dziećmi. Nie zapomnimy również o rodzimych firmach i rzemieślnikach, to nadal nie do końca wykorzystany potencjał. Czekają nas nowe wyzwania w związku ze starzeniem się całego społeczeństwa, dlatego utrzymujemy ścisłą współpracę z Radą Seniorów oraz organizacjami działającymi w tej sferze. Zadań przed nami sporo, ale podchodzę do nich z optymizmem.