Miasto dwóch cesarzy

Samorząd

Kiedyś bywał tu Edward Stachura, dziś kwitnie wiele gałęzi przemysłu. Można tu spotkać kuracjuszy, pracowników dużych zakładów i artystów. Mowa o niewielkiej, lecz stale rozwijającej się gminie miejskiej z Kujaw. 

Inwestycji w Aleksandrowie Kujawskim dokonano sporo. Wszystkie zostały zrealizowane z wykorzystaniem funduszy unijnych i mają służyć mieszkańcom. Priorytetem była budowa sieci kanalizacyjnej z modernizacją oczyszczalni ścieków, jednej z najnowocześniejszych obecnie w Polsce. – Zadanie, warte ok. 20 mln zł, było krokiem milowym – mówi burmistrz Andrzej Cieśla. – Istotna była również budowa orlików przy naszych szkołach podstawowych, modernizacja parku im. Jana Pawła II i remont części dworca kolejowego. Dziś w tym XIX-wiecznym budynku znajduje się biblioteka miejska, sala koncertowa z odrestaurowanym, zabytkowym wnętrzem, sala dla organizacji pozarządowych oraz pomieszczenie dla informacji turystycznej – dodaje. – Wciąż jest wiele oczekiwań społecznych, które muszą być zrealizowane w najbliższej przyszłości, jak np. zmiana nawierzchni dróg. Mamy np. ciąg ulic Szczygłowskiego-Tuwima, łączących drogę powiatową z niedawną drogą wojewódzką. Obserwowane jest tam duże natężenie ruchu, toteż zadanie jest dość pilne ze względu na uciążliwość w poruszaniu się po tej drodze. Będziemy robić również wszystko, żeby doprowadzić do końca rewitalizację dworca i nadać mu nowe funkcje – podkreśla burmistrz.

Dworzec kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim
Dworzec kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim

Na terenie miasta od dłuższego czasu znajdują się zakłady przemysłu metalowego, poligraficznego, spożywczego, czy budowlanego. Bliskość autostrady A1 (3 km od miasta) przyciąga przedsiębiorców, którzy na Kujawach chcą rozwijać swój biznes. – Niedawno przekazaliśmy nowy teren inwestorom prywatnym: firmie zajmującej się przetwórstwem mleka i centrum logistycznemu oraz producentowi butelek plastikowych do napojów. Myślę, że firma do 2 lat rozpocznie działalność zatrudniając 50-70 osób – wymienia burmistrz Cieśla. – Współpraca układa się dobrze. Otrzymujemy wsparcie od przedsiębiorców na organizację imprez i uroczystości – dodaje. Miasto Aleksandrów Kujawski dysponuje ponadto terenami o powierzchni kilku ha przeznaczonymi pod budownictwo mieszkaniowe, które będą stopniowo uzbrajane.

Jedną z najważniejszym imprez w mieście jest Festiwal Dwóch Cesarzy, odbywający się co roku na terenie dworca kolejowego. Miejsce wybrane nieprzypadkowo, bowiem pełniło kiedyś funkcję komory celnej na granicy zaborów pruskiego i rosyjskiego. Tutaj w 1879 r. odbył się zjazd cesarzy: Wilhelma I i Aleksandra II. Dziś do Aleksandrowa przybywają znani artyści, w tym laureaci Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego. Jest też kilka imprez na cześć Edwarda Stachury, najsłynniejsza z nich to Stachuriada. W mieście znajduje się filia pobliskiego sanatorium w Ciechocinku.

Burmistrz podkreśla, że urząd jest dobrze zarządzany. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki wdrożonemu 3 lata temu systemowi e-usług, poprzez który można załatwić ok. 300 różnych spraw on-line. Urząd zajął IV miejsce w rankingu najtańszych w utrzymaniu  urzędów miejskich na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, I miejsce w konkursie „Równy Urząd 2014” i zdobył tytuł „Lider Wspierania Przedsiębiorczości 2012”. W tym roku Gmina  Miejska Aleksandrów Kujawski otrzymała nominację do tytułu Lidera Rozwoju Regionalnego.