Miasto zdrowia, urody i sportu

Samorząd

Nałęczów dawniej – to miasteczko zdrojowe ze starej widokówki. Dziś  to jeden z najprężniej rozwijających się ośrodków turystyczno-rekreacyjnych w Polsce. Ponadto gmina jest interesującym partnerem biznesowym. Władze samorządowe dbają o poziom życia mieszkańców oraz o infrastrukturę komunalną i drogową. Mieszkać lub przebywać w Nałęczowie – to czysta przyjemność.

Gmina dysponuje solidnym zapleczem uzdrowiskowym. W minionych latach przeprowadzona została rewitalizacja centrum Nałęczowa, która polegała na rekonstrukcji budynków zabytkowych, modernizacji i budowie nowej infrastruktury miejskiej. W tym czasie Nałęczów dorobił się także wspaniałych obiektów rekreacyjnych: sieci tras rowerowych i konnych, ścieżek do nordic walking, uroczej trasy turystycznej w wąwozie Bartosza Głowackiego, atrakcyjnej bazy noclegowej i terenów zielonych (m. in. wokół rzeki Bochotniczanki). Dodatkowo może się pochwalić działaniami na rzecz czystego środowiska, co przekłada się również na komfort życia w Nałęczowie. Wykonano w tym zakresie modernizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków, a także sieci kanalizacyjno-wodociągowej. Wdrożono efektywny system gospodarki odpadami oparty na potencjale nowoczesnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów CZG PROEKOB.

Majówka z Panem Prusem, fot. UM Nałęczów
Majówka z Panem Prusem, fot. UM Nałęczów

Nałęczów jest znany z wyjątkowych i spektakularnych wydarzeń kulturalnych. To tutaj organizowane są liczne wystawy, koncerty i festiwale o marce krajowej i międzynarodowej. Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny, Międzynarodowy Festiwal Wokalny Viva il Cantare czy Konkurs na rysunek im. Michała Elwiro Andriollego to tylko przykłady z palety wydarzeń artystycznych przyciągających rzesze miłośników.

Mikroklimat i położenie Nałęczowa sprawiają, że miejsce to stało się niezwykle atrakcyjne dla organizatorów wydarzeń sportowych. Stąd też miasto zdążyło już nabrać doświadczenia w organizowaniu dużych imprez. To właśnie tutaj odbywają się Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar SPA Nałęczów i ML Skrzydlata Polska. Szacunek budzi przygotowanie Nałęczowa w 2012 roku, do roli Centrum Pobytowego piłkarzy podczas EURO’2012, ale również wtedy, gdy dwukrotnie organizował starty w słynnym wyścigu kolarskim Tour de Pologne. Obecnie Nałęczów stoi przed dużym wyzwaniem, gdyż w 2018 roku stanie się gospodarzem prestiżowych Balonowych Mistrzostw Świata Kobiet. Decyzja zapadła na marcowej konferencji Światowej Organizacji Lotniczej FAI (która decyduje o lokalizacji Pucharu Gordona Benneta), gdzie Nałęczów pokonał  m. in. konkurentów ze Szwajcarii i USA. Preludium do tego wydarzenia będą stanowiły imprezy sierpniowe: Balonowe Mistrzostwa Polski Kobiet oraz XI Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar SPA i ML Skrzydlata Polska.

Gmina nie ustaje w działaniach na rzecz rozwoju. Bieżący rok będzie niezwykle intensywny, jeśli chodzi o wdrażane projekty. Są to przede wszystkim plany modernizacyjne i adaptacyjne posiadanych zasobów, ale przewidziano także inwestycje w zakresie odnowy Parku Zdrojowego oraz budowy Zintegrowanego Węzła Komunikacyjnego, opartego na funkcjonalnych pojazdach niskoemisyjnych. W najbliższych latach Nałęczów zaprosi do przejażdżki nadwiślańską kolejką wąskotorową. Będzie to na pewno  kolejnym „magnesem” turystycznym, który wyróżni Nałęczów na europejskiej mapie atrakcji turystycznych.