Międzychód – miasto z pompą

Samorząd

Rok 2015 był dla władz gminy bardzo pracowity. Rozpoczęte projekty inwestycyjne niebawem zaowocują nowymi miejscami pracy dla mieszkańców. Międzychód jednak to nie tylko tereny inwestycyjne, ale również ciekawy punkt na turystycznej mapie Polski. O nowych planach i atutach gminy, z burmistrzem Krzysztofem Wolnym, rozmawia Barbara Szczepanek.

Międzychód dysponuje bogatą ofertą terenów inwestycyjnych. Czy planują Państwo jej rozszerzenie?

Skupiamy się raczej na zagospodarowaniu posiadanych terenów, niż na przygotowywaniu nowych. Cały czas prowadzimy rozmowy z firmami oraz Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych, w celu nawiązania nowych nici współpracy. Rok 2016  będzie dla nas czasem zbierania plonów, kończenia tego, co zaczęliśmy już wiele miesięcy temu. Spodziewamy się inwestorów z Kanady i Korei.

Na jakim etapie są rozmowy z Uniwersytetem Przyrodniczym w kwestii budowy Parku Technologicznego?

Planujemy założenie spółki z uniwersytetem, która umożliwi nam konkretne działania. PAIiZ będzie reklamowała nasze tereny w czasie wizyt zagranicznych. Prace nad projektem dotyczącym parku przemysłu rolniczego są bardzo zaawansowane, cała koncepcja nabiera realnych kształtów.

Co planują Państwo poza pozyskiwaniem inwestorów?

Na pewno chcemy, by powstała nowa sala gimnastyczna przy szkole nr 1 i gimnazjum  nr 1 – ten projekt opiewa na ok. 6 mln zł. Powstanie również budynek z mieszkaniami komunalnymi. Istotne jest dla nas dokończenie obwodnicy, aby wyprowadzić większość samochodów z centrum miasta.

W jaki sposób Międzychód próbuje zachęcić swoich mieszkańców do pozostania na terenie gminy?

Zachętą jest niewątpliwie tworzenie nowych miejsc pracy dla mieszkańców. Na naszą korzyść przemawia też dobre położenie, bliskość głównych dróg i – co również jest ważne – walory przyrodnicze. Międzychód jest miastem z pompą, otwartym na ludzi i ich pomysły.

Jak udaje się łączyć ochronę przyrody z wprowadzaniem nowych inwestorów na teren gminy?

Angażujemy się w działalność ekologiczną, opracowaliśmy projekt związany z odnawialnymi źródłami energii. Chcemy być nie tylko pierwszą w Polsce gminą, ale i powiatem, nastawionym przede wszystkim na fotowoltaikę. W tym zakresie działamy wspólnie z posłem Zbigniewem Ajchlerem, który jako pierwszy w naszej okolicy stworzył farmę fotowoltaiczną. W szkołach prowadzone są programy edukacyjne pod kątem dbania o środowisko. Stale informujemy mieszkańców o korzyściach z segregowania śmieci. Organizujemy zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Prowadzimy monitoring zabezpieczający przed wyrzucaniem śmieci, który narzuca na mieszkańców konsekwencje w formie mandatów.

Podczas ostatniej rozmowy wspominał Pan o rewitalizacji plaży w Mierzynie i rozpoczęciu działań w kierunku  turystyki zdrowotnej. Jak przebiegają prace w tym obszarze?

Jesteśmy na etapie planowania stworzenia u nas turystyki zdrowotnej. Jednym z działań na pewno będzie rewitalizacja plaży w Mierzynie. Korygujemy plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwoli na tego typu inwestycje.

Międzychód niewątpliwie przyciąga turystów. Jakie miejsca warto tutaj zobaczyć?

Jednym z miejsc , które warto odwiedzić  jest Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej „Mniszki”, w którym można m.in. uczestniczyć w „warsztatach ginących zawodów”. Na pewno warto zwiedzić również Zamek Opalińskich oraz rezerwat przyrody Kolno Międzychodzkie. Mamy sporo ścieżek rowerowych i jedną dydaktyczną – Bobrowy Zakątek. Przygotowujemy się  do ekspozycji związanych z wydobywaniem węgla brunatnego na naszych terenach. Oprócz tego mieści się u nas muzeum regionalne, gdzie przedstawiana jest historia miasta i ekspozycje czasowe.

Jak wygląda działalność kulturalna gminy?

Wspaniale działa dom kultury – z wielką ilością atrakcji, koncertów i przedstawień. Ważnym wydarzeniem są dni Międzychodu i Święto Podgrzybka, organizowane wraz z Lasami Państwowymi. Współpracujemy z zaprzyjaźnionymi gminami w Niemczech i Francji, wspólnie organizujemy wymiany międzynarodowe, w ramach których dzieci mogą wyjechać za granicę. Mamy również półkolonie dla dzieci w okresie wakacyjnym. Natomiast w roku 2016 chcemy sprowadzić „Lato z radiem” do Międzychodu, co zapewni mieszkańcom dodatkową rozrywkę.

Dziękuję za rozmowę