Myszków inspiruje do działań

Samorząd

O rozwoju miasta na przemysłowej mapie woj. śląskiego, z burmistrzem Włodzimierzem Żakiem rozmawia Barbara Szczepanek.

Myszków nie jest miastem starym, z wiekową historią. Na czym oparł się jego dynamiczny rozwój? Duże znaczenie miała kolej warszawsko-wiedeńska i usadowienie się tutaj przemysłu hutniczego, papierniczego czy włókienniczego, a tradycja wyrobu popularnych pralek Frania funkcjonuje do  dzisiaj. Lecz Myszków XXI wieku to miasto przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw, choć mamy i duże  jak np. Sokpol czy wielokrotnie nagradzana Mleczarnia, jej sławne i pyszne wyroby mleczne.

Stawiacie Państwo na rozwój możliwości. Jak motto miasta przekłada się na codzienne życie mieszkańców?

Za hasłem „Myszków rozwija możliwości”  kryje się strategia miasta jak i inspiracja do działań nie mieszkańców. Tworząc warunki  do rozwoju aktywności biznesowej poprzez różnego rodzaju ulgi dla przedsiębiorców, staramy się wyjść im naprzeciw, a tworząc budżet partycypacyjny i wspierając stowarzyszenia staramy się uaktywnić mieszkańców.

Myszków został nominowany do tytułu Lidera Rozwoju Regionalnego 2016 r. Jak wpływają  Państwo na rozwój gospodarczy miasta? Jakich inwestorów Państwo poszukują? 

By przyciągnąć potencjalnych inwestorów miasto musi mieć tereny inwestycyjne. Zakończone sukcesem moje starania stworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej na obszarach należących do miasta i Starostwa Powiatowego zaowocowały nowymi inwestorami. Przedsiębiorcy inwestujący w Myszkowie, tworząc nowe zakłady i nowe miejsca pracy,  mogą liczyć nie tylko na korzystne  ulgi ale i profesjonalną obsługę i pomoc w postaci „opiekuna dla inwestora” z ramienia urzędu. Byłem inicjatorem powstania Myszkowskiej Rady Biznesu, która dzisiaj podejmuje się analizy licznych problemów z którym boryka się pracodawca jak np. brak fachowej kadry zawodowej w przedsiębiorstwach. Cykliczne spotkania w ramach Biznes Mixera również służą analizie problemów na  gospodarczym rynku.

Jak miasto wspiera inwestorów którzy chcą tu uruchamiać swoje zakłady?

Jak wspomniałem wcześniej mamy atrakcyjną ofertę dla przedsiębiorców,  prowadzimy procedurę zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, służącą rozwojowi przedsiębiorstw. W ramach SSE posiadamy jeszcze wolne tereny inwestycyjne , podkreślę, że są to tereny uzbrojone z dobrą drogą dojazdową. Prowadzone liczne rozmowy zaowocowały sprzedażą 2/3 terenu. Prowadzimy prace modernizacyjne terenów pod inwestycje poza strefą.  W Myszkowie zdecydowali się zainwestować: Holendrzy z branży metalowej, firma  kooperująca z branżą AGD oraz firma wykonującą spawanie próżniowe.  Dobry klimat posłużył do rozwoju  działalności kolejnej firmy,  produkującej pianki poliuretanowe. Myszków to miasto bezpieczne,  z  dobrym klimatem miast średniej wielkości, jej rozległe zielone tereny są atrakcją dla budownictwa jednorodzinnego.