POŁOŻENIE PROCENTUJE

Samorząd

Gmina wiejska Kwidzyn położona jest w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim. Władze Gminy, na czele z Wójtem Ewą Nowogrodzką, dbają by mieszkańcom żyło się dobrze zarówno w przestrzeni miejskiej gdzie ekologiczne rozwiązania są na pierwszym miejscu, jak i w zakresie kultury. Ku temu wykorzystują także sprzyjające położenie.

Władze Gminy Kwidzyn funkcjonują w przekonaniu, że główną szansą rozwoju są inwestycje. W ramach środków z WFOŚ i GW w Gdańsku modernizowane jest oświetlenie w Szkole Podstawowej w Rakowcu. W ramach projektu wykonano demontaż istniejącej instalacji, zakupiono i zamontowano punkty LED wraz z montażem nowej instalacji. Zakładana roczna oszczędność energii to 21(MWh). Przewidziane są również szkolenia dla kadry edukacyjnej w zakresie efektywności energetycznej. Zakończenie realizacji zadania planowane jest na 30 listopada tego roku. Wybudowano także sieć wodociągową do zasilania budynków mieszkalnych na działkach w gminie Kwidzyn. W dniu 08.05.2017 roku Wójt Gminy Kwidzyn Pani Ewa Nowogrodzka podpisała umowę na budowę dróg gminnych w Górkach. Wykonawcą wyłonionym w przeprowadzonym przetargu nieograniczonym jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg S.A. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim. Ponadto, 13 stycznia 2017 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego podpisana została umowa o dofinansowanie termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Kwidzyn.

Władze Kwidzyna nie zapominają także o rozwoju kultury i oświaty. W Kwidzynie od kilku lat trwa biegowe szaleństwo. 7 października 2017 r. na terenie Gminy Kwidzyn została zorganizowana kolejna impreza biegowa, tym razem z wymaganą długością trasy powyżej 20 km, dzięki której można nazwać taki bieg półmaratonem. Organizatorem głównym było Stowarzyszenie Traktor Team Gmina Kwidzyn, której szefową jest Katarzyna Stremel, a która do współpracy zaprosiła Wójta Gminy Kwidzyn – Ewę Nowogrodzką. Przypomnijmy, że „Traktory” są od dłuższego czasu partnerem Gminy Kwidzyn, od paru lat promują gminę na wszystkich możliwych imprezach biegowych na terenie całej Polski, a nawet Europy. Odbywa się tu także Święto Śliwki. Również w tym roku teren przy Stowarzyszeniu Mieszkańców i Sympatyków wsi Rakowiec zamienił się w teren imprezy, która zgromadziła bardzo wiele osób. Nie zabrakło występów artystycznych w wykonaniu Grupy Tanecznej oraz Zespołu Pas de nom działającego przy GOK Kwidzyn. Nie zabrakło również występu Wesołej Gromadki, smacznego jedzenia, a wszyscy mieli okazję pobawić się przy utworach śpiewanych przez zespół Witek Band.

26 sierpnia br. na rzece Wiśle miał miejsce spływ kajakowy zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa

Pomorskiego, który był elementem obchodów Roku Wisły i który jednocześnie promował turystykę wodną w województwie pomorskim. Poza Urzędem Marszałkowskim swoją cegiełkę w organizację spływu dołożyły dwie gminy powiatu kwidzyńskiego: Gmina Kwidzyn i Gmina Ryjewo oraz Powiat Sztumski i Miasto i Gmina Sztum. Wybór partnerów był nieprzypadkowy, ponieważ właśnie w tych miejscach istnieją bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki wodnej, jak również dlatego że właśnie te samorządy realizują wspólnie projekty turystyczne ze środków europejskich na terenie województwa pomorskiego.

Paulina Dudak