ROZWÓJ DZIĘKI TRADYCJI

Informacje Samorząd

Lwówek Śląski jest miastem z bardzo bogatą historią i tradycją. Dbałość o zabytki, efektywne pozyskiwanie funduszy pozwalających rozwijać miasto oraz przyciąganie turystów przełożyły się na nominację do nagrody Lider Rozwoju Regionalnego 2019.


Lwówek Śląski jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich w regionie. Miasto zostało założone w 1217 roku przez Henryka I Brodatego. Od początku czerpało korzyści z bliskości Królewskiej Drogi, szlaku handlowego znanego także jako Via Regia. To tutaj rozwijała się sztuka warzenia piwa, pszczelarstwo i powstawały pierwsze w średniowieczu stawy rybne.

Ratusz lwówecki i mury obronne, które otaczają Stare Miasto to najpiękniejsze wizytówki hisotryczne regionu, jednak od czasów II wojny światowej nie było środków na odnowę niszczejących murów. Przez lata ulegały degradacji, aż w 2015 roku zaczęły się obsuwać, stwarzać zagrożenie dla mieszkańców i turystów. Ostatecznie udało się zdobyć fundusze na renowację murów, dwóch baszt – Lubańskiej i Bolesławieckiej oraz terenów przyległych. Prace zostały zakończone w zeszłym roku, poprawiając wizerunek miasta. Mieszkańcy i turyści mogą cieszyć się zabytkowymi murami, fontannami, plantami i terenami zielonymi wokół.

Podczas prac renowacyjnych odkryto pierwotne mury znajdujące się na plantach oraz piece chlebowe, zakopane cztery metry pod ziemią. Będąc we Lwówku Śląskim warto odwiedzić Placówkę Historyczno-Muzealną, w której przedstawione są wszystkie elementy zachowanej historii.

Kolejnymi zaletami miasta jest przyciągające turystów położenie w Dolinie Bobru, bliskość gór, bogata flora i fauna oraz jeziora rakowickie. Przepiękna Szwajcaria Lwówecka czyli skały, które wynurzają się w Dolinie Bobru to ulubione miejsce nie tylko przyjezdnych, ale także mieszkańców.

Piaskowiec oraz bogate złoża żwiru i andezytu przyciągają do miasta inwestorów. Rozwijająca się firma Ready Bathroom korzysta z kruszców, znajdujących się w Rakowicach Małych i na bazie tego surowca produkuje gotowe elementy do budowy domków, nowoczesnych i innowacyjnych łaźni oraz kuchni ogrodowych.

Gmina pozyskuje i efektywnie wykorzystuje fundusze europejskie, głównie na zabytki i drogi oraz promocję miasta, między innymi poprzez organizowanie Lwóweckiego Lata Agatowego. Podczas tej imprezy odbywa się międzynarodowa giełda minerałów, uważana za największa w Polsce. Sukcesem władz miasta jest pozyskanie ogromnej kwoty na renowację murów obronnych – była to największa do tej pory inwestycja w mieście. Jej koszt sięgał prawie 9 mln zł.

Marka najstarszego w regionie Browaru Lwóweckiego przyciągnęła do miasta nowych inwestorów. Producent piw rzemieślniczych Doctor Brew wziął w dzierżawę browar, a w ciągu dwóch lat chce go wykupić na własność i przenieść swoją firmę do Lwówka.

Jest to bardzo ważny partner dla miasta, który znacząco wpłynie na jego rozwój, przyciągając kolejnych turystów.

Miasto posiada przepiękne tereny po żwirowniach, kilkanaście hektarów nad wodą do zagospodarowania. Powstała tam niewielka restauracja z miejscami wypoczynkowymi, a firma Ready Bathroom będzie tam budować domki i promować je na rynkach zagranicznych.