SAMORZĄD SUKCESU

Samorząd

O skutecznym pozyskiwaniu inwestorów oraz środków z Unii Europejskiej mówi Prezydent Miasta Radomska, Jarosław Ferenc.

Co jest największym wyzwanie dla samorządu w dzisiejszych czasach?
Dokładanie zadań i odbieranie kompetencji. Polska lokalna wie, czego potrzeba społeczności, ale próbuje się nam wmówić, że jest inaczej. Tymczasem nowe sposoby finansowania samorządów nie pojawiają się tak systematycznie, jak nowe obowiązki. W związku z tym, realizacja dokładanych zadań czasem idzie topornie. Przy naszym budżecie wydajemy na oświatę 1/3 budżetu, refundacja z ministerstwa to ok. 60 proc. wartości naszych nakładów. Myślę że remedium na ten problem byłoby zwiększenie udziału samorządów w podatku PIT i VAT, bo i tak są to środki generowane lokalnie.

Za swoje sukcesy gospodarcze otrzymaliście nagrodę Lider Rozwoju Regionalnego w edycji 2018. Dzięki jakiej strategii osiągnęliście ten sukces?
Strategia Radomska jest prosta, nastawiamy się na rozwój przedsiębiorczości mieszkańców i własnej strefy inwestycyjnej. Jesteśmy dumni z tempa jej rozwoju. Obecnie mamy w niej 22 firmy, zgromadzonych na 200 ha, a to około 5 tys. miejsc pracy dla mieszkańców. Kolejna 23 firma nabyła już teren i będzie budować zakład a w kolejce ustawiły się kolejne 2 firmy. Chcemy, aby ten stan był siłą napędową dla dalszego rozwoju miasta i by w Radomsku inwestowały firmy, dla których pracownik jest najważniejszy. Nastawiamy się na przyciąganie inwestorów z najwyższej półki ale także lokalnych. Ta strategia ma być odpowiedzią na największy problem polskich miast – odpływ ludności. Uczciwy pracodawca dający stabilną pracę na miejscu to najlepszy magnes dla potencjalnego mieszkańca.

Gdzie nowi mieszkańcy mogliby zamieszkać?
Mamy wiele osób, które muszą dojeżdżają do nas do pracy. Zaczynamy rozwijać tereny pod budownictwo mieszkaniowe, ale też tworzymy dodatkowe udogodnienia pod względem podatkowym i socjalnym, aby przyciągnąć dojeżdżających do zamieszkania w Radomsku. Uruchomiliśmy program „Działka na start”, w którym atrakcyjne działki odstępujemy za 20 proc. ich wartości. Jeśli właściciel działki w ciągu pięciu lat wybuduje na działce dom, w którym zamieszka z rodziną to miasto zapewni mu przejęcie działki na własność na preferencyjnych warunkach. Idea spotkała się z bardzo dużym poparciem i zainteresowaniem. Wszystkie działki z pierwszego przetargu zostały wydzierżawione albo sprzedane.