SPORT PRZEZ WIELKIE „S”

Gospodarka Informacje Samorząd sport

Żaden rejon w Polsce nie kojarzy się z piłką nożną tak mocno, jak Górny Śląsk. To z tamtejszych familoków wywodzili się piłkarze, którym reprezentacja zawdzięcza najlepsze lata. Jednak nie jest to jedyna rzecz, jaka łączy Śląsk z tym sportem. S-Sport Sp. z o.o. z Zabrza to dynamicznie rozwijająca się Firma dla której sport to więcej niż pasja. Prezes Marek Gaweł mówi o budowie stadionów i nie tylko.

Wczoraj na gali odebrał Pan nagrodę Lidera Rozwoju Regionalnego. Jak ważne jest dla Pana to wyróżnienie?

To uhonorowanie lat ciężkiej pracy, jaką ja i mój zespół włożyliśmy w rozwój firmy – pozyskanie technologii, stworzenie unikalnego modelu działania i budowa marki S-Sport. Nie udałoby nam się to bez tygodni pracy i planowania. Przyznanie nam tej nagrody to doskonała okazja, żeby pośród ludzi, z którymi chcemy pracować opowiedzieć o tym, dlaczego warto skorzystać z naszego doświadczenia.

Stworzyliście Państwo własny projekt stadionu modułowego. Jaka jest koncepcja budowy stadionu tą metodą?

Cały proces budowy podzielony jest na etapy. Etap pierwszy zakłada ustawienie segmentów (modułów) trybun o pojemości 60 miejsc siedzących każdy. Kilka takich modułów umieszczonych obok siebie tworzy trybunę, która może pomieścić nawet do tysiąca osób na 270 m2. W drugim etapie powiększa się konstrukcję o kolejne moduły. Podwyższa się w ten sposób trybunę oraz uzyskuje pod nią powierzchnię użytkową, która pozostaje do dyspozycji zarządcy stadionu. Może ona liczyć nawet 2,7 tys. m2. Pozyskana powierzchnia może zostać przeznaczona na lokale użytkowe, pod wynajem. Gotowa, „pełna” trybuna może pomieścić 3 tys. osób. Istnieją również rozwiązania techniczne pozwalające przekroczyć tę liczbę. Zastosowanie powyższych rozwiązań to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu.

A czy są Państwo w stanie postawić mniejsze trybuny?

Tak, nasze koncepcje przewidują również mniejsze trybuny boczne zbudowane w technologii modułowej. Są one dostosowywane do potrzeb użytkowników i pozostawiają możliwość ich modyfikacji np. powiększenia. Mamy opracowane koncepcje, aby wbudować w nie strefy biurowe oraz strefy VIP. Zarówno w przypadku dużych jaki małych obiektów idea ich wznoszenia jest taka sama. Gotowy stadion razem z trybuną główną i trybunami bocznymi może pomieścić około 10 tys. kibiców, a powierzchnia użytkowa przekracza 20 tys. m2. Całość przykryta jest nowoczesnym dachem.

Jakie jeszcze innowacyjne rozwiązania można zastosować w Państwa stadionach?

Stadion przez nas wybudowany może wykorzystywać odnawialne źródła energii. Istnieje możliwość założenia paneli fotowoltaicznych na dachach trybun oraz na słupach oświetleniowych. To ogromne oszczędności dla zarządcy obiektu. S-Sport jest również kompleksowym wykonawcą boisk piłkarskich o nawierzchni sztucznej i hybrydowej oraz bieżni lekkoatletycznych z certyfikatem IAAF. Jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem włoskiej firmy „Italgreen”. Sama nawierzchnia hybrydowa PowerGrass, którą stosujemy w naszych projektach, wygląda jak murawa w pełni naturalna. Trawa naturalna rośnie lepiej i jest mocniejsza w sąsiedztwie trawy syntetycznej, wyznaczając nowe standardy dla systemów boisk hybrydowych. PowerGrass zapewnia trawie naturalnej korzystne warunki wzrostu i umożliwia grę już od momentu otwarcia stadionu, nawet w ciężkich warunkach, takich jak częste użytkowanie, warunki pogodowe, czy błędy w utrzymaniu. Jest lepszą alternatywą dla zwykłych boisk syntetycznych. Zapewnia wystarczającą liczbę godzin gry w celach treningowych oraz oficjalnych rozgrywek.

A co z infrastrukturą wokół stadionu?

Oferujemy również kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni wokół stadionu. Nasze projekty przewidują parkingi, których lokalizacja po obu stronach stadionu podwyższa komfort jego użytkowania. Dodatkowo jeśli pojawi się taka potrzeba, nasza koncepcja może zostać rozszerzona o dodatkowe boiska umieszczone obok stadionu, które stanowić mogę centrum treningowe.

Co wydarzyło się w S-sport w ostatnich miesiącach?

Na chwilę obecną jednym z głównych zadań, na jakich się skupiamy jest modernizacja stadionu piłkarskiego Bytomskiego Sportu Polonii Bytom im. E. Szymkowiaka. Wygraliśmy przetarg na modernizację tego obiektu. Staraliśmy się o ten kontrakt od marca zeszłego roku i w końcu nam się udało. Na chwilę obecną trwają prace projektowe oraz budowlane związane z rozbiórką i demontażem starej infrastruktury. Na razie nie chcemy zdradzać szczegółów, ale zapewniam, że zrobimy wszystko, by stadion był jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w województwie. Całkowity koszt inwestycji to około 40 mln zł. Robimy wszystko, by Klub Sportowy Polonia Bytom mógł rozgrywać swoje mecze na nowym stadionie już od 2021 roku. Inna inwestycją wartą uwagi jest przebudowa stadionu w Białej Podlaskiej. Obejmuje ona budowę nowej trybuny, pomieszczeń użytkowych, obudowy stadionu, parkingi, dojazdy, budowę hali sportowej oraz przebudowę płyty boiska wraz z oświetleniem. Jest to ważna inwestycja dla wschodniego rejonu Polski.Dodatkowo Firma S-SPORT prowadzi kilka innych inwestycji w tym m.in. Budowę stadionu w Białej Podlaskiej, modernizację stadionu w Busku Zdroju, budowę kilku mniejszych boisk sportowych czy kortów tenisowych. Specjalizujemy się zarówno w wykonywaniu nawierzchni sztucznych, naturalnych jak i hybrydowych.

Firma S-SPORT jest profesjonalnym wykonawcą inwestycji budowlanych. Specjalizujemy się głównie w projektowaniu oraz realizacji obiektów sportowych. Już na etapie przetargu wspieramy Inwestorów poprzez kompleksowe doradztwo np. pomoc w optymalizacji rozwiązań infrastrukturalnych, a następnie terminowe i skuteczne działanie. Staramy się tak projektować wykonywane obiekty, aby w przyszłości ich użytkowanie przynosiło przychody, a wielofunkcjonalność była skierowana do jak najszerszego grona użytkowników.

                                                                                                                                            Rozmawiał Krzysztof Kozioł