SPRAWNA GMINA

Samorząd

Jejkowice to najmniejsza gmina w Polsce, która swoimi działaniami mogłaby zawstydzić niejeden, o wiele większy samorząd.

Szczególnie imponuje batalia Gminy o ochronę środowiska. Nie jest łatwo mając za sąsiadów najbardziej zanieczyszczone smogiem śląskie miasta. Dlatego Gmina zadbała o w 100 proc. ekologiczne ogrzewanie we wszystkich budynkach użyteczności publicznej. Mieszkańcy mogą liczyć na 10 tys. zł dotacji na wymianę domowych pieców CO. Równie pokaźne sumy Gmina przeznaczyła na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, instalacje pomp ciepła i montaż pieców na biomasę.

Jejkowice mogą się również pochwalić niezwykłą sprawnością w rozwijaniu regionu. Przygotowany w ubiegłym roku program rewitalizacji zakłada przede wszystkim wzrost poziomu społecznej integracji i aktywizację mieszkańców. W tym celu Gmina nie tylko prowadzi liczne projekty zwiększające dostępność do usług społeczno-rekreacyjnych, organizuje wiele wydarzeń sportowych (np. dwa tygodnie temu odbył się kolejny Międzynarodowy Marsz Nordic Walking w Jejkowicach; w marcu – bieg charytatywny), ale dba również o aktywizację seniorów w obszarze kompetencji cyfrowych czy dostęp do kultury wyższej za pośrednictwem seansów filmowych w Gminnej Bibliotece Publicznej.

To tylko przykłady działań kierowanej przez wójta Marka Bąka Gminy, które przyczyniły się do nominacji do Nagrody Lidera Rozwoju Regionalnego 2018.