TUCHOLSKI EKO-RAJ

Ekologia i Ochrona Środowiska Samorząd

Ekostrateg to nagroda, która trafia zazwyczaj do firm i spółek komunalnych za ich proekologiczną działalność. Dlatego przyznanie jej Gminie Lubiewo ma szczególny charakter, tym bardziej, że to jeden tylko z trzech polskich samorządów, które uhonorowano statuetkę w tegorocznej edycji.  O ekologicznych walorach gminy mówi Michał Skałecki – wójt Lubiewa.

Miasto Piastów,  Gmina Rząśnia i Gmina Lubiewo. To wąskie i chyba prestiżowe grono samorządów, które poszczycić się mogą Ekostrategiem 2017.

Jestem pod wrażeniem, bo nasza gmina jest niewielka – zaledwie 6 tys. mieszkańców i 163 km2 powierzchni. Ponad 40 proc. jej obszaru stanowią lasy. Podczas wręczania nagrody Ekostrateg 2017 powiedziałem, że nie wyróżniamy się niczym nadzwyczajnym i działamy według zadań, które są nakreślone dla wszystkich samorządów. Tym bardziej ciszę się, że nasza codzienna działalność została doceniona i dziękuję kapitule Polskiej Agencji Przedsiębiorczości za to wyróżnienie.

Jednak ekologiczne działania to dla gminy mimo wszystko priorytet…

Tak, ponieważ systematyczne i rzetelne działania w zakresie nie tylko utrzymywania, ale również podwyższania standardów ekologicznych dają gwarancję zachowania danego nam środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń. Mimo przewagi terenów zielonych, sadzimy nowe drzewa, tworzymy nowe miejsca rekreacji, inwestujemy w nową infrastrukturę wodno-kanalizacyjną i modernizację już istniejącej. Ponadto, konsekwentnie rozwijamy infrastrukturę turystyczną, sportową i społeczną, by gmina była jeszcze bardziej przyjazna dla mieszkańców i odwiedzających nas gości.

Lubiewo jest „eko”, co potwierdza nie tylko ta nagroda, ale również naturalne walory gminy. Dlaczego warto ten zakątek w woj. kujawsko-pomorskim odwiedzić?

Bo to gościnna i atrakcyjna Kraina Trzech Wież nad Borami na trasie Łódź – Koszalin, ukryta w południowej części jednego z największych w Europie kompleksu leśnego „Bory Tucholskie”. W zwartych kompleksach leśnych, dominuje sosna, której olejki eteryczne zbawiennie wpływają na układ oddechowy. Urokliwą monotonię borów urozmaicają liczne jeziora, a przyległy Zalew Koronowski z przeprawą promową, licznymi ośrodkami wczasowymi, przystaniami i polami namiotowymi oraz wyjątkowe walory rzeki Brdy stanowią doskonałe warunki do żeglarstwa i organizacji spływów kajakowych.

Warto być, zobaczyć, zwiedzić… na wakacje, weekend, wycieczkę. Zapraszam.

Rozmawiał Marcin Pawlenka.