WZRASTAĆ JAK POMORZE ZACHODNIE

Gospodarka Informacje Samorząd

Najszybciej w kraju spadające bezrobocie, jeden z regionalnych liderów dynamiki wzrostu PKB i aktywności gospodarczej mieszkańców. Gospodarka Pomorza Zachodniego przechodzi pełną metamorfozę bo współpracuje z samorządami i słucha przedsiębiorców.

Dlaczego firmy inwestują na Pomorzu Zachodnim?

W ostatnich latach mieliśmy wielki przypływ inwestycji zagranicznych ale i tych dokonywanych przez rodzimych przedsiębiorców. Mamy pracowitych i dobrze wykształconych mieszkańców. Podnieśliśmy jakość obsługi inwestycyjnej, zbudowaliśmy atrakcyjną ofertę. Region zaczyna dobrze wykorzystywać położenie na szlakach handlowych północ-południe czy wschód-zachód, gdyż korzystamy z coraz lepszej infrastruktury transportowej. Jeszcze kilka lat temu nasze położenie było problemem. Dla dużych korporacji byliśmy miejscem na obrzeżach Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki rozwoju branży e-commerce, postępowi technologicznemu, jesteśmy dziś świetnym zapleczem dla rynków niemieckich i skandynawskich, ale także rynku krajowego. Cały czas naszym unikalnym atutem jest dostęp do morza.

 

Dawniej o sile Pomorza Zachodniego mówiła gospodarka morska, rybołówstwo, przeładunki, przemysł stoczniowy. A dziś? Jaka dziś jest zachodniopomorska gospodarka? Z czym powinniśmy dziś kojarzyć Pomorze Zachodnie?

Cały czas kochamy wodę i chcemy wykorzystywać potencjał z nią związany. Każdy nowy kilometr drogi w regionie i na południu Polski to wzrost przeładunków w Portach w Szczecinie i Świnoujściu, większy ruch na terminalach promowych ze Skandynawią. Mocno lobbowaliśmy za pogłębieniem toru wodnego do 12,5 metra, który jeszcze poprzedni rząd wpisał do Kontraktu Terytorialnego i zaczął realizować. My ze środków regionalnych wspieramy podobne inwestycje w Policach czy w Stepnicy, po to by mogły tam wpływać większe jednostki. Przemysł stoczniowy, oczywiście ten prywatny, się rozwija. Kilka lat staraliśmy się, by Komisja Europejska zapaliła zielone światło na uruchomienie środków unijnych dla tego sektora. Dziś firmy produkujące statki, ich element lub konstrukcje związane z branżą morską aplikują po regionalne wsparcie. Dzieje się to po raz pierwszy w historii Polski, gospodarka morska będzie rosła w siłę. To jedna z naszych specjalizacji w którą kierujemy znaczące środki na nowe technologie czy badania naukowe. Silna logistyka, biogospodarka, przemysłu metalowo-maszynowy, turystyka i sektor zdrowia oraz branża IT, sprawiają, że Pomorze Zachodnie ma dziś więcej mocnych punktów, stoi na kilku silnych nogach, które napędzają naszą gospodarkę.

 

Co zostało zrobione, aby ułatwić przedsiębiorcom życie?

To inwestycje w parki przemysłowe, instytucje wspierające przemysł, czy wprost w dotacje dla przedsiębiorców. Jako jedni z pierwszych wykorzystaliśmy inicjatywę JEREMIE i uruchomiliśmy atrakcyjne pożyczki dla przedsiębiorców. Wsparliśmy w ten sposób ponad 5,5 tys. inicjatyw. Zbudowaliśmy mechanizm wsparcia dla Specjalnej Strefy Włączenia, czyli obszaru gdzie do tej pory było mało inwestycji. Efektem jest już ponad nowych 20 przedsiębiorstw z dala od Szczecina czy granicy poslko-niemieckiej. Inwestujemy miliony złotych w szkolnictwo zawodowe, m.in. poprzez tzw. Kontrakty Samorządowe. To same gminy i powiaty decydują czy chcą uzbrajać działki, czy doposażyć szkoły. Oni najlepiej znają własne potrzeby, muszą współpracować a nie konkurować ze sobą. To nasze autorskie pomysły, doceniane w analizach dla Rządu i polecane, jako skuteczne działania.