Budować z głową

Innowacyjność

Oszczędzanie energii zaczyna się od budowy domu. Biuro Projektowe Lipińscy Domy od lat tworzy projekty domów przyjaznych dla środowiska i portfela właścicieli. O aktualnych trendach w budownictwie z dr inż. architektem Miłoszem Lipińskim rozmawia Aleksandra Gil.

 

Zostali Państwo laureatem Polskiej Nagrody Innowacyjności 2015. Co oznacza dla Pana to wyróżnienie?
Zostaliśmy zauważeni wśród bardzo wielu biur projektowych istniejących w Polsce, docenieni za architekturę z konkretnym pomysłem głównie na innowacyjność technologiczną. Jako pierwsi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wybudowaliśmy dom pasywny. Sam fakt, że dostaliśmy tę nagrodę, świadczy o tym, że nasze działania są skuteczne, co bardzo nas cieszy.

Jakie są szacunkowe przedziały cenowe budowy domu energooszczędnego Państwa projektu? Jak kształtują się koszty ogrzewania?
Koszt budowy w stanie deweloperskim to ok. 2000-2200 zł/m2. Potrafimy projektować domy znacznie taniej niż przewidują wytyczne NFOŚiGW, jednocześnie osiągamy tak samo dobre rezultaty. W najbliższych latach te koszty
wzrosną, gdyż zaostrzają się przepisy dotyczące energooszczędności budynków. Będziemy musieli pozyskiwać energię odnawialną, a do tego trzeba użyć dość drogiej technologii, np. paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła czy kolektorów słonecznych.

Na jakiego typu domy jest największe zapotrzebowanie w Polsce?
Na małe domy. Był taki okres, kiedy Polacy optymistycznie patrzyli w przyszłość (2006-2008). Kryzys gospodarczy zweryfikował ten optymizm i w tej chwili buduje się małe domy – o powierzchni do 100 m2. Są one wielkości dużych mieszkań, ale tańsze od nich, a właściciele posiadają przy okazji działki.

Co wyróżnia projekty z dobiegającego końca roku?
Ciągle poszukujemy formuły estetycznej budynku dobrze dopasowanej do oczekiwań naszych odbiorców. Wyraźnie
zauważamy, że gusta w Polsce powoli się zmieniają. Odchodzi się od budownictwa o bardzo tradycyjnym wyglądzie, coraz chętniej patrzymy na formy, które kojarzą się z nowoczesnością. W związku z tym w nowych domach pojawia
się więcej przeszkleń, prostego, nowoczesnego detalu, a nie tradycyjnego, rustykalnego. Jest coraz więcej drewna na elewacjach, ale wprowadzamy to drewno w formie aplikacji i okładzin kojarzonych z budownictwem nowoczesnym.

Czy w Państwa projektach w 2016 roku zostaną uwzględnione technologie, których wcześniej nie było?
Tak, zaczynamy wprowadzać wspomnianą fotowoltaikę. Coraz częściej wykorzystujemy też pompy ciepła, stosowane w Polsce do tej pory w bardzo ograniczonym zakresie. Chcemy pokazać, że nawet w niewielkim domku będą uzasadnione ekonomicznie. Gaz nie wszędzie jest dostępny, a prąd nie wszędzie można wykorzystać ze względu na przepisy o zużyciu energii pierwotnej. Ogrzewanie na biomasę jest uciążliwe – wymaga dość dużych kotłowni czy
składów opału. W takich miejscach pompa ciepła jest rozwiązaniem idealnym – trzeba tylko całą resztę domu zaprojektować tak, aby była niedroga i dała możliwość zakupu w sposób nie zwiększający kosztu całej inwestycji w stosunku do innego domu ogrzewanego tradycyjnie. 

Jakie pozostałe obiekty są przez Państwa projektowane?
Opracowujemy projekty indywidualne, cechujące się bardzo dobrymi walorami architektonicznymi. Ponadto przygotowujemy projekty innych obiektów średnio skalowych, np. małe biurowce, salony samochodowe, pensjonaty i obiekty gastronomiczne. Współpracujemy z deweloperami. Tworzymy projekty zespołów na kilkanaście do kilkuset
domków czy segmentów. Kompleksowo opracowujemy też projekty całych osiedli z terenami zielonymi, sportowymi, dodatkowymi obiektami architektonicznymi, np. halami rekreacyjno-sportowymi itp.