DO RYNKU PODCHODZĄ Z WYCZUCIEM

Gospodarka Informacje Innowacyjność Wodociągi

ALTER S.A. to firma rodzinna i innowacyjna, która od prawie 30 lat obserwuje i szybko reaguje na potrzeby rynku. O nowościach produktowych, synergii nauki z biznesem i podboju nowych rynków, z Prezesem Grzegorzem Wasielewskim, rozmawia Martyna Motylska.

Przygotowywali się Państwo do wejścia na rynek afrykański. Kiedy można się spodziewać tej współpracy?

Obecnie skupiamy się bardziej na krajach Unii Europejskiej. Badamy rynek północnoafrykański, skupiając się na Arabii Saudyjskiej. Chcemy skonstruować nowocześniejsze urządzenia dedykowane dla nich i powrócić do tematu za dwa lata. W tym roku stawiamy na Rosję, gdzie zainwestowaliśmy spore środki, ale mamy również kontakt z innymi rynkami. Opracowaliśmy nowy miernik, który jest w fazie badań. Czekamy na wyniki i certyfikat z Głównego Instytutu Górnictwa – to kwestia trzech miesięcy.

Który z krajów europejskich, jest dla Państwa najmocniejszym rynkiem?

Jeśli chodzi o Europę to Rosja, przechodząc do Unii Europejskiej to Szwecja i teraz Hiszpania – mamy tam trzy firmy, z którymi chcemy współpracować. Produkują podobne elementy do naszych, ale w mniejszym zakresie. Z kolei są zainteresowani, aby poszerzyć swoja ofertę o nasze produkty.

Jedną z grup docelowych są przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne – jakie produkty ALTER S.A. dedykuje tej branży?

Tak naprawdę firma powstała na bazie zapotrzebowania tych właśnie przedsiębiorstw. Gama produktów jest mocno rozbudowaną – są to zarówno stacjonarne systemy mierzenia poziomu gazów, jak i urządzenia przenośne. Nowy miernik, który jest teraz w fazie badań, również jest przystosowany do pracy w branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

Jak realizują Państwo synergię nauki z biznesem?

Współpracujemy z dwiema uczelniami poznańskimi – Uniwersytetem Przyrodniczym w zakresie pomiaru biogazów oraz Politechniką Poznańską. Ta współpraca również wiąże się z pomiarami dla ciepłownictwa, ale po części też dla wodociągów. Współpracujemy także z Politechniką Warszawską w zakresie fotowoltaiki oraz z Głównym Instytutem Górnictwa w ramach badań i certyfikacji naszych produktów.

Jak firma buduje przewagę rynkową?

Posiadamy własne biuro konstrukcyjne i przynajmniej raz w roku prezentujemy na rynku nowy produkt – ciągły postęp w elektronice wymusza na nas pokazywanie naszym odbiorcom coraz to nowszych wersji. Odpowiadamy na zapotrzebowania rynku. Przez to, że jesteśmy małą firmą, jesteśmy bardzo elastyczni – realizujemy indywidualne zamówienia oparte na niestandardowych rozwiązaniach.

Najważniejsze plany na rok 2017?

To wdrożenie do sprzedaży nowego produktu. Liczymy, że w drugiej połowie tego roku wdrożymy kolejne urządzenie do mierzenia gazów w biogazie – jesteśmy na etapie pisania oprogramowania i składania prototypu. Ten nowy przenośny produkt chcemy głównie skierować do przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych oraz pozostałych użytkowników posiadających biogazownie.

Rozmawiała Martyna Motylska

Zapraszamy na konferencje organizowaną przez Polska Agencję Przedsiębiorczości oraz firmę Alter S.A.